Përplasjet për Gjykatën Kushtetuese/ Meta: Zbatova Kushtetutën, kreu i KED bëri akte mafioze

E Enjte, 14 November 2019 22:28

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese ka krijuar një tjetër kaos. Por presidenti Ilir Meta thotë se veprimet e tij janë në zbatim të Kushtetutës, ndërsa akuzon kreun e KED-së si ka vepruar në mënyrë mafioze.

Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë e ka të sqaruar. Ka kushtetutë, ka ligj dhe pastaj ka akte administrative. Parlamenti 30 ditëshin e ka me Kushtetutë, Presidenti e ka në Ligj, pasi të jenë kushtet kushtetuese. Anëtari i parë për tu zëvendësuar në Gjykatë emërohet nga presidenti. I dyti zgjidhet nga Kuvendit dhe i treti nga Gjykata e Lartë. Kam tre vjet që u them gjithë shqiptarëve edhe disa ndërkombëtarëve militantë se Shqipëria është pa Gjykatë Kushtetuese sepse po bëhet ‘Ramaforma’. 

KED është një instrument administrativ kolegjial, i cili ka për detyrë që këto kritere që përcakton ligji dhe këto afate dhe përcaktime që janë në kushtetutë dhe në ligj, pra presidenti kuvendi, gjykata e lartë ti rregulloj. Ti çojë listën presidentit, ti çojë listën Kuvendit, ti çojë listën Gjykatës së lartë. KED ka për detyrë të respektojë kushtetutën, pastaj ligjin dhe të mos shkelë kushtetutën. Nuk ka kompetencën KED që të shkelë unë kushtetutën.

Ndaj them që kreu i KED-së ka bërë akte të pastra mafioze. Pse është një akt i pastër mafioz? Është një akt mafioz sepse listat që janë bërë, për të gjitha vakancat janë miratuar në njëjtën kohë. Kryetari, i cili ka te drejtë të përgatisin rendin e ditës dhe të përcjelli shkresa për të zbatuar porositë e partisë që presidentit dy vakancat që i takojnë presidentit ia ka çuar në një datë, ndësra kuvendit ia ka çuar 7 ditë më vonese. Që presidenti sipas mendjes së tij, ti mbaronte mandati për të dytin dhe Kuvendi të kishte 7 ditë kohë. Që presidenti ose të detyrohej që ose brenda 30 ditëshit të bënte emërime të dytit që i takonte presidentit dhe të ishte një shkelje e qartë e kushtetues. Nuk u shpreha sepse nuk shkela kushtetutën”, tha kreu i shtetit më tej. / Opinion.al

Modifikuar më Premte, 15 November 2019 10:02

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy familjet humbën kontaktet që nga lufta e Kosovës/ Bashkohen pas 22 vitesh live në televizion

Aktualitet

Dy familjet humbën kontaktet që nga lufta e Kosovës/ Bashkohen pas 22 vitesh live në televizion

Jeta na takon me njerëz të ndryshëm, dhe ndonjëherë nuk është e rëndësishme se sa gjatë qëndron dikush në jetën tonë, por çfarë gjurme lë tek ne. Para 22 vitesh, familja...

E rëndë/Gjendet i vdekur në burgun grek 36-vjeçari shqiptar

Aktualitet

E rëndë/Gjendet i vdekur në burgun grek 36-vjeçari shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është gjetur pa shenja jete në burgun grek të Agias, në Hania. Sipas mediave greke, në trupin e 36-vjeçarit, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, nuk...

Ekstradohet nga Danimarka, greku/ Ja për çfarë akuzohet

Aktualitet

Ekstradohet nga Danimarka, greku/ Ja për çfarë akuzohet

Ekstradohet nga Danimarka drejt vendit tonë, një qytetar grek ndaj të cilit Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për veprat penale ‘Krijim i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!