Gazetari: Në janar nis zbatimi i Minishengenit, përse hesht opinioni pubik në Shqipëri

Diel, 22 December 2019 09:02

Enver Robelli gazetar shqiptar, redaktor i të përditshmes zvicrane “Tages Anzeiger”, ka shprehur shqetësimin për mungesën e reagimit të opinionit në Shqipëri lidhur me marrëveshjen Rama-Vuçiç. Duke ju referuar tekstit të marrëveshjes mes vendeve të rajonit, Robelli thotë se në muajin janar çdo shtetas i Serbisë ka të njëjtat të drejta për banim dhe punësim si një shtetas i Shqipërisë në Shqipëri.

Ai shprehet se pas kësaj marrëveshje fshihen interesat e oligarkëve të dy vendeve, ndërsa shton se është e çuditshme mungesa e rezistencës së opinionit shqiptar.

 

Shkrimi i gazetarit Enver Robelli:

Nga janari 2020 çdo shtetas i Serbisë në Shqipëri do të trajtohet si shtetas shqiptar, domethënë si vendas lidhur me udhëtimin, banimin dhe punësimin. Kështu shkruan në deklaratën e përbashkët të miratuar sot nga Rama, Vuçiqi dhe Zaevi. Në deklaratë nënvizohet se «liderët kanë rënë dakord që secili anëtar i Ballkanit Perëndimor duhet të lejohet të jetojë, udhëtojë dhe punojë si vendas, duke kontribuar në krijimin e një tregu të përbashkët ekonomik». Përfituese e kësaj marrëveshjeje do të jetë Serbia si shteti me potencialin më të madh ekonomik në rajon. Ngutësia e kryeministrit të Shqipërisë për një marrëveshje të tillë nuk mund të shpjegohet me asgjë tjetër përveç se me ambicien që pushteti ekonomik i oligarkëve serbë dhe ortakëve të tyre shqiptarë të konsolidohet sa më shumë. Nga ky bashkëpunim edhe deri më tani kanë përfituar politikanët, të cilët duan të bëhen sheikë të Ballkanit dhe të kontrollojnë çdo pasuri, edhe nëse një ditë formalisht largohen nga pushteti.

Më 1946 ka pasur edhe një propozim që ushtria shqiptare të shkrihet në ushtrinë jugosllave. Kësaj radhe këtë nuk e lejon NATO-ja se për hir të oligarkëve politikanët edhe këtë hata do e bënin. Mungesa e një debati dhe e rezistencës në Shqipëri kundër kësaj hapjeje masive dhe jokritike ndaj Serbisë është një nga çudirat jo të pakta të politikës dhe opinionit shqiptar. Edhe po të mos ekzistonte fare Kosova si problem në këtë mes, shqetësimi do të duhej të ekzistonte për Shqipërinë dhe të ardhmen e saj, e cila rrezikon të mbetet peng i biznesmenëve të papërgjegjshëm, që vendin e shohin vetëm si treg për të shitur mallra serbe dhe për të ndarë milionat me kamarillën politike dhe përkrahësit e tyre publikë. Shqipëria nuk do të fitojë po-në nga BE nëse një serb të Kralevës e trajton njëjtë si një shqiptar të Dibrës apo të Korçës. Kjo është një hallvë e ftohtë e një hallvaxhiu që e ka kapluar deliri i madhështisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Aktualitet

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Përhapja e Koronavirusit në disa rajone të Italisë ka sjellë dhe reagimin e ambasadës shqiptare në Romë, e cila përmes një deklarate, ka bërë të ditur se deri më tani, asnjë...

Bernie Sanders fiton Nevadën

Globi

Bernie Sanders fiton Nevadën

 Bernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit. Me fitoren në Nevada zoti...

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Aktualitet

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme. Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!