Parlamenti hollandez kërkon zbatimin pa ndryshime të draft opinionit të Venecias për vetingun

Tuesday, 24 Mars 2020 11:00

Në një seancë të javë së shkuar për përparimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në lidhje me integrimin në BE, deputetët hollandezë iu referuan draft opinionit të Komisionit të Venecias ku kritikohen problemet e krijuara në ligjin e vetingut dhe ndikimit politik në të.

Duket se deputetët holandezë janë në dijeni për shtyrjen e miratimit të draftit final të opinionit të Venecias dhe të trysnisë së qeverisë për ndryshimin e tij, sepse në mënyrë të pazakontë ata kërkojnë posaçërisht zbatimin e draft opinionit pa pritur opinionin përfundimtar.

Në dokumentin e publikuar të diskutimit parlamentare thuhet se “anëtarët e Grupit të Unionit Kristian propozojnë që të gjitha rekomandimet e Komisionit të Venecias të zbatohen sipas draft opinionit të 6 Marsit si dhe të zbatohen rekomandimet të Komisionit të Venecias për ligjin e medias.”

Draft opinioni kritikon direkt një sërë rregullash e procedurash të ndjekura në procesin e vetingut të magjistratëve, si dhe ngre dyshime për ndikim politik në proces.

Në draft rekomandohet që disa raste të vetingut të rihapen sërish, ndërsa duhet të ndryshohen një sërë rregullash për të mos lënë vend për abuzime.

Me gjasa në trysninë e qeverisë, Komisioni i Venecias e hoqi nga kalendari i punimeve të miratimin e opinionit përfundimtar parashikuar për t’u shqyrtuar të premten e shkuar, më 20 mars.

Ndonëse justifikimi i shtyrjes ishte kriza nga koronavirusi, më vonë u mësua se në të njëjtën ditë që u hoq opinion për Shqipërinë, Komisioni i Venecias miratoi me procedurë me shkrim tre opinione të tjera.

Për sa i përket opinionit për ligjin e shumëdebatuar, të njohur si “paketa anti-shpifje”, Komisioni i Venecias është ende duke punuar për hartimin e draft opinionit.

Ky opinion iu kërkua Komisionit nga Këshilli i Europës dhe qeveria shqiptare ka premtuar se do të presë opinionin para se ta miratojë përfundimisht në Kuvend paketën.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Globi

Mbi 100 të vdekur më shumë se dje, sërish shifra të frikshme nga Spanja, rritet bilanci i viktimave nga COVID-19

Rritet sërish numri i viktimave nga koronavirusi në Spanjë. Autoritetet spanjolle raportojnë se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 743 viktima, shifër kjo në rritje me 100 persona, krahasuar...

Bundesliga e para, më pas Ligat e tjera, futbolli europian përgatit rikthimin pas Coronavirus

Sport

Bundesliga e para, më pas Ligat e tjera, futbolli europian përgatit rikthimin pas Coronavirus

Mbeten për t’u përcaktuar vetëm afatet kohore, por një gjë është e sigurt: kampionatet do të mbyllen, ashtu si Kupat e Europës sipas vendimit të UEFA-s. Në pritje për të...

“Avuj të çajit me limon e karafila”, Ylli Merja: Ja si të pastroni mushkëritë në shtëpi

Aktualitet

“Avuj të çajit me limon e karafila”, Ylli Merja: Ja si të pastroni mushkëritë në shtëpi

TIRANESpecialisti i bimëve mjekësore, Ylli Merja ka sugjeruar një mënyrë unike për të pastruar mushkëritë në këto kohë të rënduar virozash. Merja propozon avuj të çajit dhe një frymë marrje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!