Dritan Shano:Rama po tenton të ndryshojë online Kushtetutën për pushtetin e tij

E Enjte, 16 July 2020 08:56

 

“‘S’ka vend për vetëkënaqësi”, Shano: Po të ishte për librat e llogarive, Maqedonia do kishte marrë shumë më tepër borxh
Analisti Dritan Shano thotë se kryeministri Edi Rama ka futur reformën zgjedhore në një spirale për qëllimet e veta politike.

I ftuar në studion e RTV Ora me gazetaren Beti Njuma, Shano nënvizon se Rama ka marrë sinjale që shqiptarët janë bërë pishman për bastin që vunë me të dhe tani po tenton të ndryshojë online Kushtetutën për t’i garantuar vetes pushtetin.

 

Dritan Shano: Kryeministri Edi Rama ka futur reformën zgjedhore në një spirale me dëshirat,synimet dhe taktikat e veta politike, pa asnjë arsye. Sikundër po e vëmë re ne, por, dhe partnerët tanë strategjik. Ajo që po ndodh është se kryeministri ka sinjale që shqiptarët janë bërë pishman për bastin që vunë me të dhe po tenton të maksimalizojë çdo mundësi që i jepet për shkak të maxhorancës që ka në parlament dhe nuk ka opozitë. Parlamenti është monist.

Kryeministri po tenton të përdorë këtë shans që ka për ti mundësuar vetes një fitore ose komfort në konfrontin e ardhshëm elektoral duke shkelur me të dyja këmbët marrëveshjen që mezi u arrit. Përmes dhunës së parlamentit po tenton të ndryshojë online, kushtetutën, në mes të pandemisë për një trill të vetin për ti garantuar vetes së tij pushtetin.

Të jemi të qartë ai nuk ka kërkuar qeverisjen e vendit por pushtetin për përfitime të drejtëpërdrejta dhe për këtë po bën tani.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...