Lavatricja e parave të drogës,Veliaj,sulm mbi Ora News

E mërkurë, 05 August 2020 19:47

 

Presidenti i Yldon Media Group, zoti Ylli Ndroqi,disa muaj me pare ka dorëzuar në SPAK një padi ndaj kryebashkiakut Erion Veliaj për moskallëzim krimi, shpifje dhe prishje të imazhit.Shkak për këtë janë bërë deklarimet e bëra në media apo në reagimet ndaj gazetarëve të Rtv Ora apo Ora News.Përmes tyre ai ka përhapur qëllimisht ndaj Z.Ndroqi deklarata të rreme dhe të pa vërteta, të cilat cënojnë nderin dhe dinjitetin e tij.

Ne fakt perballja e Ora News ,realisht nuk eshte me kryetarin e Bashkise Tirane por me nje Armik real te te gjjtha mediave .
Rasti i televizionit Ora është më flagranti në rradhën e gjatë të mediave që Erion Veliaj i kërcënon me qëllim mbylljen e gojës. Gazetarët e RTV Ora janë prej muajsh nën sulmin e pandërprerë të Erion Veliaj për shkak të punës së pavarur të gazetarëve që vënë në dukje abuzimet skandaloze të Bashkisë së Tiranës, shkeljen e ligjit në tendera dhe dhënien e lejeve korruptive të ndërtimit.
Lajmet mbi 25 pasuri me origjine te dyshimte te Ylli Ndroqit u shoqeruan nga dyndje e hordhive te narkobanditeve me uniforme te armatosur deri ne dhembe ne ndertesen e televizionit, presioni fizik psikologjik dhe policesk ndaj gazetareve Ora News ne mjediset dhe oborrin e ketij televizioni.

Ky terror psikologjik dhe fizik ndaj gazetareve provon qarte se objekti i vertet i akuzave nuk eshte pronari i ketij televizioni Ylli Ndroqi, por jane gazetaret, lajmet, debatet, emisionet e guximshme investigative te tyre per aferat e korrupsionit te shfrenuar te ministrave, te Erion Velise dhe vet Edvin Hajdutit.

Avokati i Ylli Ndroqi mendon se ky është një sulm politik që po i bëhet atij, pas gjyqit që ka të hapur me kreun e Bashkisë Tiranë Erion Veliaj.
Kujtojme se disa dite me pare,para trupës gjykuese përfaqësuesi ligjor argumentoi se Veliaj nuk mund të ishte prezent për shkak të axhendës, ndërsa u shpreh se kryebashkiaku kërkon pajtim.Por Z.Ndroqi jo vetem qe se pranoi pajtimin ,madje me ultimatum i beri thirrje kryebashkiakut te paraqitej ne gjyq.

Kjo ishte nje hakmarrje e paster.Mesazhi i Erion Veliaj është i qartë. Televizioni Ora duhet të pushojë kritikat ndaj tij dhe ndaj Bashkisë së Tiranës. Nëse nuk pranohen kronikat e gatshme të Veliajt, duhet të heshtin.

Per kete ceshtje ka reaguar edhe Partia Demokratike : "Dërgimi i forcave policore për të rrethuar RTV Ora dhe Ora News, duke ushtruar presion psikologjik mbi gazetarët dhe stafin hedh hije të forta dyshimi për mënyrën sesi u veprua, kohën kur u veprua dhe arsyet pse u veprua tani.
Partia Demokratike është në mbështetje të plotë të gazetarëve dhe stafit të RTV ORA dhe Ora News, duke i inkurajuar të vijojnë të palëkundur misionin e tyre në shërbim të publikut dhe interesit të qytetarëve."- eshte shprehur ish deputetja Vokshi.

E gjithe shpikja e Erion Veliajt si person qendron mbi nje fallcitet te madh politik. Ai eshte nje gjetje e shemtuar e sektit te rilindjes dhe nje armik i fjales dhe medias se lire ,pronare mediash dhe gazetare sot duhet ti jene mirenjohes Ora News-it per luften ndaj nje njeriu hipokrit me median dhe gazetaret .
E gjjthe keshtjella prej rere e Veliajt e ashtuquajtur PR pervecse bazohet mbi imazhe te genjeshterta dhe qesharake , kujtojme ketu qe ky edhe per nje qese miell merr gazetare me vete por tashme me Ora News ka nxjerre dhembet dhe fytyren e vertete duke u treguar edhe mjaft hakmarres, marrim shembull njerezit e presidentit Ylli Ndroqi te cilet i ka pushuar nga puna.
Ky konflikt dhe perballja e presidentit Ndroqi dhe medias se tij eshte pasqyra reale e vertete ku shitesi i fiqve del ne portretin e tij si armik i fjales se lire,si lavatrice e pastrimi parave droges, vrases i Ardit Gjoklajt si shkaterrues i TK per kullat e droges, si njeriu i Ndraghetes .

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...