Tritan Shehu/Deshtimi i testimeve, ne themel te deshtimit te pergjithshem

Hënë, 02 November 2020 15:00

Nga Tritan Shehu


Shqiperia mbas muajsh epidemi, direktivash te OBSh e BE, kerkesave te specialisteve, ngel vendi me numrin dhe llojshmerine e testimeve me te vogel ne Kontinent:
--Per ato PCR, te cilat mbeten te pa zevendesueshme per masat epidemiologjike, diagnostikimin, trajtimin, konfirmim sherimi, etj, dhe qe OBSH i referohet kur kembengul: test, test, test, identifikim, izolim, mjekim.
--Per ato serologjike, te rendesishme per te dhena imunologjike individuale a masive orientuese per sot e te ardhmen.
I gjithe ky deshtim lidhet me veprime apo mos veprime te kesaj Qeverie:
1-Hermetizimin e testimeve PCR ne nje laborator ne IShP nga frika e transparences, qe sot me gjithe QSUT nuk kalon 800 ne dite, duke na kthyer ne "Delen e Zeze" per numrin dhe aksesin e popullesise.
2-Bllokimin e gjate talebanesk te te gjithe kapaciteteve laboratorike ne vend ndaj te gjitha llojeve te testimeve, gje qe krijoi pasoja afat gjate.
3-Mos liberalizimi i te gjitha llojeve te testimeve, perfshi dhe serologjiket nga Kromatografike, qofte dhe si orientuese keto etj.
Ne keto kushte me konseguenca te renda per shendetin e jeten e qytetareve, per ekonomine e kolapsin e sistemit shendetesor, duhet te gjithsesi:
a) Te liberalizohen testimet.
b) Te perdoren te gjitha kapacitetet e vendit per tesimet. Ne BE jane mobilizuar edhe ato veterinarike e farmacite sipas llojeve.
c) Ne baze te te dhenave aktuale duhen realizuar reth 5000 teste PCR ne 24 ore nen metodike gratis, te organizuara ne te gjithe territorin, sa me afer popullesise nga struktura publike apo jo publike te subvencionuara. Mjeku i familjes e pediatri te jene determinues.
d) Te fillojne edhe testimet PCR te shpejta.
e) Testimet serologjike, qe jane orientuese te realizohen kudo.
f) Te perdoren edhe testimet imunologjike te shpejta me material virusal si te dhena orientuese.
Por do te ishte tjeter gabim fatal strategjia qe aludon Ministria keto dite, qe keto dy te fundit te zevendesojne testet PCR. Kjo perqasje aktualisht rekomandohet "nga e keqja" vetem per vendet e prapambetura, pa kapacitete.
Ne jemi ne Europe!

Modifikuar më Hënë, 02 November 2020 15:36

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...