Shqipëria, vendi më pak i vaksinuar në Europë

Hënë, 22 February 2021 20:04

 

Nga Kastriot Islami - 22/02/2021

Edi Rama më cirkun e tij të lëvizshëm ka siguruar shumë pak vaksina ‘ilegalisht’, sepse as vetë nuk di as numrin e vaksinave që ka në dispozicion dhe as tregon origjinën e tyre...

Qeverisja Rama e ka bërë Shqipërinë jo vetëm vendin më të pasigurtë përsa i përket infektimeve e vdekjeve nga COVID dhe vaksinimit anti-COVID por edhe më qesharakun në Europë e madje në botë...

Kudo në botë, ka plane e kalendarë transparentë të vaksinimit që i njohin të gjithë qytetarët... Rama me një ‘grusht vaksinash’ që ka siguruar ilegalisht përpiqet si klloun cirku të bëjë politikë elektorale duke tentuar ti mbushë mendjen qytetarëve se jeta e tyre është në dorën e tij. Në asnjë vend tjetër nuk ndodh që kjo që po ndodh në Shqipëri...kjo është shumë e rëndëe deri diabolike në çdo aspekt...

Vendet e ndryshme të planetit, të zhvilluara por edhe shumë të tjera, jo vetëm kanë siguruar dozat e nevojshme të vaksinimit, por edhe kanë nisur në bazë të programeve/kalendarëve transparentë të vaksinojnë të gjithë popullsinë e vendeve të tyre për ta përfunduar jo më vonë sesa fundi i kësaj vere...

Kështu Izraeli që është në pararojë, ka vaksinuar 85,1 përqind të popullsisë duke administruar 7,36 milion vaksina për një popullsi prej rreth 9,2 milion banorësh...SHBA me mbi 330 milion banorë ka vaksinuar deri në datën 21 shkurt 2021, rreth 19 përqind të popullsisë duke administruar mbi 63 milion vaksina.

Image

Britania e Madhe ka vaksinuar deri në 20 shkurt rreth 27 përqind të popullsisë duke administruar mbi 18 milion vaksina...Turqia ka vaksinuar rreth 8 përqind të popullsisë duke administruar 6,6 milion vaksina...

Nga rajoni i e Ballkanit Perëndimor, Serbia me 8,7 milion banorë, ka arritur të vaksinojë deri në 14 shkurt, 14,5 përqind të popullsisë...

Kurse nga deklarimet ditore të Ministrisë së Shëndetësisë për datën 21 shkurt 2021, rezulton se deri në këtë datë, janë vaksinuar gjithsej 5791 qytetarë (jo me të dy dozat) ose më pak se 0,2 përqind e popullsisë... Qytetarët duhet të dinë e të ndërgjegjësohen se në çfarë situate ndodhen familjet e tyre...

Ndërkohë që Rama dhe qeveria e tij vazhdojnë të mburren me teza apo qasje të turpshme të ngjashme me ato të vendeve diktatoriale, kur kanë vaksinuar vetëm 0,2 përqind të popullsisë dhe zotërojnë vetëm rreth 6000 vaksina, ndërkohë që virusi përhapet me mbi 1000 infektime në ditë, duke shkaktuar mbi 15 viktima në ditë dhe duke ‘përmbytur’ të gjithë kapacitetet në spitale...

E gjitha kjo është katastrofike, për më tepër, injoranca e papërgjegjshmëria qeveritare të shoqëruara nga një ligësi diabolike duket po përgatiten të bëjë ‘izolimin e madh’ para 25 prillit për t’ju shmangur humbjes...

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

Politikë

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

  Këtë të hënë Lëvizja Socialiste për Integrim publikoi listat e plota për kandidatët në 12 qarqet e vendit. Në listën e Beratit është edhe deputeti Lefter Maliqi, i cili në...

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

Politikë

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

  Përfshirja e shefes së Infektivit Najada Como në listat për deputete të Partisë Socialiste, ka sjellë reagime të shumë. E mes këtyre reagimeve është dhe ai i ish-deputetit të Partisë Demokratike...

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

Kronikë

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

  Një oficer i burgut të Peqinit ka humbur jetën në aksidentin tragjik që ndodhi mëngjesin e sotëm në Rrogozhinë. Tre automjete u përfshinë në aksident, duke u përplasur kokë më...