Deklarata e Berishës për rikthimin në krye të PD, Nesho: Ka energji, sepse nuk ndihet fajtor

Saturday, 12 June 2021 09:40

 

Deklarata e një nate më parë e ish-kryeministrit Sali Berisha se nuk e kushtëzon më veten nga asnjë e drejtë kushtetuese, përfshirë edhe drejtimin e PD-së, ka ngjallur shumë reagime.

Diplomati, Agim Nesho, i ftuar në Rtv Ora e sheh këtë mesazh të Berishës vetëm pak orë para zgjedhjeve të PD si një demonstrim force përballë vendimit të DASH për shpalljen “non grata”.

 

Sipas Neshos, Berisha tregon se nuk ndihet aspak fajtor për akuzat që motivuan vendimin e DASH, aq sa thotë se mund të marrë edhe drejtimin e partisë.

“Është një e drejtë e zotit Berisha, është lider historik i asaj partie, ka një popullaritet shumë të zgjeruar atje, lëvizjen mund ta bëjë se është e drejta e tij. Kjo do të krijonte një momentum tjetër por unë mendoj që PD është brenda një garimi serioz, ndoshta i parakohshëm për arsye sepse ajo që është e domosdoshme dhe ajo që është në interesin publik është çështja a pranohen këto zgjedhje në mënyrë të gjerë nga opinioni publik, a do të ketë reflektim ndaj këtyre zgjedhjeve apo do të ketë një garë se kush do të jetë i pari në PD.

Detyra e opozitës është të pararendë, të krijojë mundësitë që gabimet që ndodhin nga deformimi i vullnetit popullor, vjedhja e votave, vënia e legjitimitetit të institucioneve shtetërore të jetë primare ndaj çdo lëvizje tjetër. Megjithatë është brenda një procesi të rregullt ku katër kandidatë kandidojnë dhe të cilët kanë parashtruar programin e tyre.

Zoti Berisha mund të bëjë të gjitha lëvizjet, mendoj që tregon një të drejtë të tij, tregon që është jo vetëm i prekur nga një vendim jotransparent por nga ana tjetër tregon se ka energji sepse nuk ndihet fajtor. Më tepër ky duhet të jetë mesazhi, unë mund të marr edhe drejtimin. Përveç fitoreve kam pasur edhe dështime por gjithmonë e kam çuar Partinë Demokratike drejt një rruge të konsoliduar perëndimore. Ky është mesazhi në thelb për mua”, tha Nesho

1 koment

  • Përgjigju Williammot

    free phone chat lines
    seniors dating after age 70

    E Enjte, 29 July 2021 20:27 komentuar nga Williammot

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

Politikë

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

  Ish-nënkryeari i KLD-së Kreshnik Spahiu, me anë të një statusi në “Facebook” ka sharë dhe ofenduar rëndë shitësit, duke i quajtur ata “katundarë”. Spahiu shkon edhe më tej në imagjinatën e...

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

Politikë

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

  Që kur ish-kryeministri i vendit Sali Berisha u shpall ‘non grata’ nga DASH, të shumtë kanë qenë përkrahësit dhe simpantizantët që i kanë dhënë kurajo që të vazhdojë betejat. Sot, Berisha...

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

Aktualitet

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

  Numri i të diplomuarve me doktoraturë ka pësuar rënie vitet e fundit si rrjedhojë e bllokimit të studimeve në këtë cikël nga sektori publik. Të dhënat e INSTAT tregojnë se tre...