Vizite private e Erdoganit ne Shqiperi

Hënë, 17 Janar 2022 18:29

 

Ne menyren me absolute,marredheniet midis Republikes se Shqiperise dhe asaj te Turqise paraqesin nje rendesi te vecante ne te gjitha sferat qofshin keto historike,diplomatike,bashkpunimit reciprok,dhe sigurisht qe shtetet dhe popujt i jane mirenjohes njeri tjetrit per gjendjen prane ne momente te veshtira.
Pa cenuar asgje nga keto marredhenie midis shteteve qe ne rradhe te pare duhet te bazohen tek reciprociteti,duhet te theksojme se vizita e sotme e Erdoganit ne Tirane ishte thjesht nje vizite private.
Ai erdhi t’i bej qoken vasalit te tij,Rama,pasi ky i fundit i ka kryer shume mire detyrat karshi perandorise.Sulltani eshte i kenaqur per menyren se si vasali i tij eshte sjelle me Europen,por mbi te gjitha eshte shume i kenaqur me talljen qe ky vasal i ben popullit te vet,dhe aspiratave te tij per integrim Europian.
Shume mirenjohes jemi per ato shtepite ne Kurbin,por nje gje nuk duhet harruar kurre,se kjo Turqia e Erdoganit i con parate ne Serbi dhe xhamite ne Tirane.Sipas vet deklarates se Kryeministres serbe Brnabic,ne gusht te 2021,thuhet se “fale marredhenie se ngushte te Presidentit Vucic dhe atij Erdogan,marredheniet midis Serbise dhe Turqise jane ne nivelin me te larte te tyre”.
Shifra reale e bashkpunimit ekonomik eshte mbi 113 milione dollare,volumi i investimeve te Turqise ne Serbi,e dhene zyrtare kjo nga Ministria e Jashtme Turke.
Kurse ne Shqiperi,vizita e sotme ishte nje show personal i Rames dhe nuk kishte lidhje fare me nje forcim te metejshem te investimeve me gjithe deklaraten e Erdogan per te kapur shifren e 1 miliarde.
Ishte patetike konferenca per shtyp,dhe duhet te zhvishet sigurisht fjalori nga termat diplomatike,ishte patetike sjellja e kryeministrit Shqipetar,servilizmi i tij ndaj Erdogan,jo per shtepite ne Kurbin,as per spitalin e Fierit.
Ishte patetike konferenca sepse kjo miqesi personale dhe kjo vizite personale e Erdogan fyu ndjenjat kombetare te Shqipetareve,dhe jo rastesisht jane protokollet.Protokollet zyrtare shteterore egzistojne jo vetem per oraret e avionit e ku do haet dreka dhe darka,por per te qene shume te kujdesshem ne ceshtje delikate.
Me qellim eshte vendosur 17 janari,dita e vdekjes se Skenderbeut.
Vizita e Erdogan ishte personale sepse duke pasur parasysh cfare eshte Turqia,te shtate marreveshjet e firmosura sot ishin si shakara pa kripe.Ndoshta duhet te jemi pak te kuptueshem se keto dy vitet e fundit Erdogani e ka cuar Turqine ne nje gremine ekonomike.Keta te dy pervec miqesise personale dhe zgjidhjes se ceshtjeve financiare te enturazheve te perbashketa,ne kete vizite nuk sollen asgje te re pervec termit folklorik te bezdisshem “vella i madh” e “vella i vogel”.

Modifikuar më Tuesday, 18 Janar 2022 13:59
Login to post comments

Lajmet e fundit

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

Politikë

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

  Gazetari Çim Peka deklaroi në emisionin 'Task Force' me Sonila Meçon në Syri Tv se kryeministrit Rama i është kërkuar të shkojë në Presidencë dhe të azilohet përfundimisht, dhe vëndin...

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

Aktualitet

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

  Shpeshherë dëgjojmë për qytetarë që ankohen për kompanitë e sigurimeve. Dikush pretendon për mospagim e dikush tjetër për pagim jo konform dëmit të pësuar. SIGAL UNIQA ka qënë iniciatore e...

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

Politikë

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

  Ish-drejtuesi i PD në Elbasan, Aurel Bylykbashi, ka qënë ditën e djeshme në protestën e zhvilluar në të gjitha komisariatet e vendit kundër vrasjes së të riut brenda në komisariatin...