Trump i bën thirrje Prokurorit Special: A do e hetosh Charles McGonigal?

Hënë, 13 February 2023 08:46

Pence është thirrur nga Smith pas disa muajsh hetime.

“Mike Pence është një njeri i nderuar,” tha Trump për Fox News, duke parashtruar një numër fushash që shpreson se Smith do t’i konsiderojë dhe shqyrtojë si pjesë e hetimit të tij.

“A do të hetojë njerëzit që spiunuan fushatën time”, pyeti Trump, duke iu referuar hetimit origjinal të FBI-së nëse Trump dhe fushata e tij bashkëpunuan me Rusinë për të ndikuar në zgjedhjet e vitit 2016.

“A do të hetojë për agjentin special, Charles McGonigal, i cili ishte në krye të hetimit për Rusinë dhe sapo është arrestuar për marrjen e shumave të mëdha të parave nga Rusia”, pyeti Trump, duke iu referuar McGonigal, i cili u padit së fundmi me akuzat për pastrim parash dhe të tjera akuza që rrjedhin nga ‘marrëveshja’ e tij me oligarkun rus, Oleg Deripaska.

Sipas Fox News, McGonigal është agjenti special në krye të divizionit të kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork. Ai akuzohet se ka marrë para nga Deripaska, i cili ka lidhje me presidentin rus, Vladimir Putin.

Fox News thekson se Deripaska është i njëjti oligark rus që punonte me Christopher Steele- autori i dosjes famëkeqe anti-Trump, që shërbeu si bazë për nisjen e hetimeve ndaj një ndihmësi të fushatës së Trump.

Kujtojmë se McGonigal po hetohet për dy dosje: ajo që njihet si dosja ruse e lidhjeve me Deripaskën dhe dosja shqiptare, e lidhjeve korruptive të ish-agjentit të lartë të FBI me kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

Edi Rama po hetohet në SHBA me dyshimet se e ka përdorur McGonigal kundër opozitës shqiptare.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Politikë

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lëzhës, Sandër Marku është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale të 14 majit. Lajmin është konfirmuar për mediat, ndërkohë dhe Alibeaj, në konferencën për...

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Politikë

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Vetëm ditën e sotme kanë lënë garën e zgjedhjeve të 14 majit katër kandidatë të grupit të Enkelejd Alibeajt.  Pas Sandër Markut në Lezhë, Genç Doçit në Kurbin dhe Gjergji Gjatës...

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Politikë

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Pas lajmërimit të Gjergji Gjatës për dorëheqjen e tij si kandidat i PD për kryetar bashkie në Korçë dhe Bujar Vretos, kandidati i PD për kryetar bashkie në Librazhd, listës...