Blinken gënjeu nën betim në Kongres për lidhjet e tij me Hunter Biden

Hënë, 01 May 2023 11:09

Senatori republikan, Ron Johnson akuzoi Sekretarin e Shtetit, se gënjeu hapur kur dëshmoi nën betim në Kongres në vitin 2020 se ai nuk kishte dërguar kurrë email për Hunter Biden.

 
 
 

Johnson i bëri komentet për Fox News pasi emailet e Hunter Biden dhe Antony Blinken zbuluan se të dy ishin në komunikim në vitin 2015, në kohën kur Blinken punonte për presidentin e atëhershëm, Barack Obama dhe Hunter Biden ishte në bordin e firmës ukrainase të energjisë Burisma.

 

“Ne e dimë se ai gënjeu hapur Kongresin se nuk i kishte dërguar kurrë email për Hunter Biden. Mendoj se ai tha një mori gënjeshtrash të tjera,” tha Johnson.

 

Emailet e verës së vitit 2015 tregojnë se Hunter kontaktonte me Blinken për të marrë ‘këshillat’ e tij për disa gjëra.

Johnson u bëri thirrje kolegëve të tij ligjvënës që të lëshojnë një fletëthirrje për Blinken dhe gruan e tij, Evan Ryan, që të dëshmojnë sërish përpara Kongresit pasi kanë shkelur ligjin duke gënjyer në dhjetor të vitit 2020.

Vetëm para pak ditësh u mësua se Antony Blinken nxiti të paktën 51 ish-zyrtarë të inteligjencës amerikane që të shkruajnë një letër ku thuhej se historia e laptopit të Hunter Biden ishte një keqinformim rus.

Modifikuar më E mërkurë, 03 May 2023 09:16
Login to post comments

Lajmet e fundit

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Politikë

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Sa herë kujton Pogradecin gjithkujt i vjen ndërmend qyteti i bukur buzë liqenit, ku natyra ka krijuar një nga “perlat” e saj. Ky është vendi ku bluja e përhershme e...

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

Politikë

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

  Kryebashkiaku i Shkodrës, Bardh Spahia, ka ndarë mnë rrejtin e tij social Facebook, disa momente krah nxënësve të shkollës Ali Laçej në këndin e ri sportiv. Spahia shkruan ndër të tjera...