Drama presidenciale në Turqi/ BBC: Ja çfarë thonë rezultatet e para

Diel, 14 May 2023 20:16

BBC

Ne po dëgjojmë gjëra të ndryshme nga agjenci të ndryshme lajmesh. 

 
 

Agjencia shtetërore e lajmeve, Anadolu, e vendos presidentin Erdogan në avantazh me 52.4 përqind të votave dhe kandidatin e opozitës, Kilicdaroglu me 41.7 përqind, bazuar në pothuajse 44 përqind të votave të numëruara.

 

Megjithatë Anka, një agjenci lajmesh në pronësi private, e cila dihet se është më afër opozitës, e vendos Kilicdaroglu përpara me 47.4 përqind, me Erdoganin me 46.8 përqind, bazuar në 31.3 përqind të votave të numëruara.

 

Të dyja agjencitë raportojnë se Erdogan e nisi me pothuajse 60 përqind të votave dhe me numërimin e gjithmonë e më shumë votave, kemi parë të ngushtohet epërsia e tij.

Siç ju kemi raportuar edhe më herët, në vitet e mëparshme bastionet e Erdoganit kanë tentuar t’i nxjerrin rezultatet e tyre më herët se zonat e opozitës

Modifikuar më Hënë, 15 May 2023 08:50
Login to post comments

Lajmet e fundit

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Politikë

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Sa herë kujton Pogradecin gjithkujt i vjen ndërmend qyteti i bukur buzë liqenit, ku natyra ka krijuar një nga “perlat” e saj. Ky është vendi ku bluja e përhershme e...

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

Politikë

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

  Kryebashkiaku i Shkodrës, Bardh Spahia, ka ndarë mnë rrejtin e tij social Facebook, disa momente krah nxënësve të shkollës Ali Laçej në këndin e ri sportiv. Spahia shkruan ndër të tjera...