A ishte më i mirë Milosheviçi a Stamboliçi, Erdogani a Guleni?

E Enjte, 05 Prill 2018 16:52

Kur terrori ndaj shqiptarëve të Dardanisë po e arrinte kulmin, të një shtresë nostalgjikësh jugosllavë me prejardhje shqiptare, nisi debati i ashpër, cili ishte më i mirë: serbi Milosheviq a serbi tjetër Stamboliq? Përtej alpeve shqiptare trumbetonin se serbi Drashkoviq është edhe më i mirë se dy të parët. Ishte e kot të futeshe në debate shterpe, sepse edhe serbi i parë edhe serbi i dytë, madje edhe i treti e i katërti, shqiptarët e Dardanisë e të territoreve etnike përpiqeshin t’i mbanin nën okupim. Qasja ndryshonte.  

Kishte situata tragjikomike brenda familjeve në Dardani. Kështu, xhaxhai Surroi, që deklarohej turk i Prizrenit, e mbështeste Milosheviqin. Nipi Veton Surroi, deklarimi kombëtar i të cilit nuk dihej, ishte për serbin tjetër, Stamboliq.

Na çliroi NATO nga Serbia, na i hoqi qafe për një kohë Amerika e Evropa Perëndimore  mercenarët shqipfolës që donin të na linin të pushtuar. Milosheviqi vrau Stamboliqin, vrau edhe vetën, kështu që u shuan debatet cili serb ishte më i miri. Por nuk pushoi gjakimi i mercenarëve shqipfolës që t’i zëvendësonin dy serbët e vdekur me tutorë tjerë. Shpirti i skllavit e kopetë e deleve nuk mund ta mendojnë jetën e tyre të mjerë pa ujqër e pa skllavopronarë. Mercenarët e paskrupullt që paranë e kanë fe e atdhe, nxiten debate të reja: a është më i mirë turku Erdogan a turku Gylen?  Natyrisht zjarrmi u japin portalet shqipfolëse të financuara nga Edogani, ndërsa u kundërpërgjigjen portalet e mbështetura nga Gyleni.

Prapë familja Surroi si me Milosheviqin e Stamboliqin u nda në dysh: disa janë për Erdoganin, të tjerët me Gylenin. Jeniçerët e Gulenit dhe jeniçerët e Erdoganit ashtu si serbët e Milosheviqit e Stamboliqit dikur, synojnë ta zhvatin pasurinë kombëtare të Dardanisë, sikurse po e zhvatin, t’i varfërojnë shqiptarët edhe më, pastaj t’i shkombëtarizojnë.

Modifikuar më Premte, 06 Prill 2018 16:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...