Turqia me Serbinë, haptazi kundër shqiptarëve

Tuesday, 08 May 2018 21:06

Pritja madhështore që iu bë presidentit serb, Aleksandër Vuçiç nga Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan nuk duhet lexuar thjesht si zbatim i një protokolli pritje-përcjelljeje. Po ashtu, edhe përshëndetja në gjuhën turke që presidenti serb u bëri ushtarëve turq është një konfirmim i vazhdimit të krushqisë mes Serbisë dhe Turqisë, që u ngjiz qëkur hordhitë osmane shkelën gadishullin europian.

Por, kjo pritje duhet lexuar duke projektuar së pari lëvizjet e fundit gjeo-politike, të rikthimit të aleancës mes Rusisë dhe Turqisë, që tanimë është demaskuar hapur kundër Europës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me konferenca si ajo mes Putinit, Erdoganit dhe Rohanit. Në këtë prizëm, takimi me Vuçiçin është një shtojcë e  aktivitetit rus në Ballkan, që përkon në objektivin anti-Perëndim edhe me aktivitetin turk. Kjo trajektore të çon në një aleancë që rezulton, siç ka provuar historia, të jetë anti-shqiptare.

Nuk është rastësi që Erdogani zgjodhi konferencën e përbashkët me Vuçiçin për të sulmuar Perëndimin dhe afirmuar projektin e tij për rikthimin e Ballkanit në bahçen neo-otomane. Erdogani zgjodhi Vuçiçin, si gjyle, kundër Perëndimit për të kërcënuar se Turqia do të “realizojë në mënyrë intensive” projektet e saj në Ballkan.

Duke qenë se në këtë deklaratë, Erdogani kishte në krah Vuçiçin, mund të deduktojmë lehtësisht, edhe nga historia, se këto përpjekje turke që kanë mbështetjen e Rusisë dhe Serbisë janë haptazi kundër shqiptarëve.

Modifikuar më Tuesday, 08 May 2018 22:37

2 komente

  • Përgjigju JamesThurb

    hammctcvaj:The latter is intermittently unrecognized since generic cialis online prescription If you choose them for a quite humourless life it.

    E Enjte, 22 October 2020 21:34 komentuar nga JamesThurb
  • Përgjigju VictorApelt

    Implore and impartial leaping sidewise annual cheap cialis Р Р†SNLР Р† Modifiers Him In favour of Nice Perspicacity In Midwest.

    Diel, 18 October 2020 17:03 komentuar nga VictorApelt

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Kronikë

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Drejtuesi i kamionit ku u kap sasia prej 500 kg drogë e llojit marijuanë në Malin e Zi ka deklaruar se nuk kishte dijeni mbi praninë e lëndës narkotike, e...

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

Lifestyle

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

  Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës...