Zona ku Rama është deputet, më e kriminalizuara (statistikat)

Diel, 08 July 2018 20:14

Ngjarja e rendë kriminale, ku dy banda u përplasën me armë zjarri në një lokal nate në zonën e Dhërmiut, u zhvillua mbrëmë edhe pse Vlora ishte blinduar nga policia pasi deputeti i saj , njëkohësisht kryeministri Edi Rama ndodhej në këtë zonë. Rama kishte shkuar të kalonte fundjavën në qytetin bregdetar bashkë me familjen, dhe këtë e konfirmoi mëngjesin e sotëm kur postoi një foto me djalin e tij, Zahon.

Ai e ndjen veten e sigurtë, pasi pas vetes mban një duzinë me ushtarë të gardës dhe truproja, ndërsa dhjetëra qytetarë rrezikuan jetën nga përplasja me armë dhe sende të forta në lokal.

Por Vlora nuk është rastësisht qyteti më i inkriminuar. Çuditërisht, deputet i kësaj zonë është kryeministri Rama.

Sipas statistikave të viteve 2015, 2016, 2017 në qarkun Vlorë koeficienti i kriminalitetit për 100.000 banorë është 1711, që përbën nivelin më të lartë të kriminalizimit të popullsisë në vend.

E pavarëisht fakteve, Rama nuk denjon të flasë për masa shtrëngese. Krimin e lartë në Vlorë e shpjegon fare mirë strategjia me mbjelljen e kanabisit.

Një muaj më parë Rama çelte sezonin turistik në Orikum, dhe vizitën e  tij e kanë paraprirë disa ngjarje të renda kriminale që nga vrasjet e deri të trafiku i kanabisit. Vlora, në fillim të qershorit,  u trondit nga breshëritë e automatikut dhe vrasja e një 29 vjeçari. Ndërsa ditën e vizitës së tij, një gomone ishte bërë gati për të transportuar 700 kilogramë kanabis drejt Italisë.

Kur të gjithë presin që Rama më së shumti t’u shërbejë atyre që u kërkoi votën për mandatin e tij, ai nuk përmend asnjëherë ndonjë masë shtrënguese apo që do ti paraprijë rritjes së sigurisë së banorëve të zonës fillimisht dhe turistëve të cilët i ftoi të kalojnë pushimet verore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!