Urrejtja për Shkodrën nuk është e re

Premte, 19 Prill 2019 19:29

Çmenduria e fundit zhvendosja e Drejtorisë Arsimore e Shkodrës në Lezhë dhje ky vendim është jo vetëm çmenduri por edhe urrejtje patologjike ndaj atij qyteti. Ishte qyteti që e njihte, nuk e pranonte, e urrente Enver Hoxhën, komunizmin e tij, por edhe më i guximshmi për tiu përgjigjur asaj zezone me humorin e hollë brilant shkodran.
E kishin kuptuar Enver Hoxhën me të gjitha veset dhe tmerrin që ai përfaqësonte dhe po të njëjtën pamje model kanë përpara, dhe po me të njëjtën inteligjencë e kanë kuptuar.
Urrejtja për Shkodrën tek pinjollët është edhe më e madhe, se u kujton baballarët e tyre me të gjitha metodat e zeza diabolike mesjetare nuk e përkulën si qytet. Dhe ia dinë, ia njohin këtë instinkt. Por goditja që i bëhet në mënyre kaq perverse me drejtorinë arsimore është sa e ulët aq edhe e neveritshme. Ti çojnë Pjerin Ndreut (me formim akademik të lartë) mijëra e mijëra vjet kulturë të kryeqendrës së veriut.
Kryetarja e Bashkisë Voltana Ademi akuzoi kryeministrin Rama se po hakmerret me Shkodrën. Ajo thotë se pasi largoi dy drejtori të rëndësishme nga Shkodra, Arkivat dhe Ujërat, tashmë do të largojë edhe Drejtorinë Arsimore Rajonale, e cila, sipas Ademit do të kalojë në varësi të Lezhës. Ademi i kërkoi ministres Shahini e Kryeministrit Rama të tërhiqen sa nuk janë vonë.
“Tërhiquni sa jeni në kohë! Tërhiquni sepse do të ndjeheni të turpëruar përjetë jo vetëm përballë Shkodrës e shkodranëve por edhe Shqipërisë e shqiptarëve kudo ku janë. E në fund, dua t’u kujtoj se nuk mund ta gjunjëzoni Shkodrën! Nuk ia doli komunizmi me diktatorin Enver Hoxha, e nuk do t’ia dalë as neokomunizmi i ditëve të sotme” tha Ademi./ Redaksionale

Modifikuar më Premte, 19 Prill 2019 23:28

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!