Forza Italia: Qeveria italiane në mënyrë urgjente të merret me zgjidhjen e krizës së thellë në Shqipëri

Tuesday, 11 June 2019 17:27

Nga vendi mik Italia, sot vjen një deklaratë e parlamentares Erica Mazzetti, e Forca Italias e cila deklaron:
”Në Shqipëri po vazhdon një krizë e thellë institucionale ashtu siç dëshmohet nga të gjitha mediat. Kryeministri Rama do të shkarkojë nga pozicionoi Presidentin e Repuublikës, meqenëse ky i fundit mori vendimin për anulimin e datës së zgjedhjeve lokale.
Rama e ka konsideruar këtë veprim të presidentit Meta një vetëvrasje. Në të njëjtën kohë lideri i opozitës Luzlim Basha, i cili është edhe kryetari i PD-së, anëtare e PPE-së, i cili në opozitën ka kryer aktin e djegies së mandateve . Një veprim që në fakt ka dashur të theksojë me forcë dhe të kthejë vëmendjet në lidhjet konstante mes Ramës dhe lordëve të drogës në Shqipëri që përditë eksportojnë drogës drejt Italisë.
Tensioni në Shqipëri tashmë ka arritur majat. Duhet t’ju kujtojmë se ka shumë italianë të cilët kanë marrë vendimin për të udhëtuar drejt Adriatikut në Shqipëri edhe për tu transferuar atje për të ndjekur bizneset që kanë atje.
Kështu që duhet të jetë tashmë një prioritet urgjent për qeverinë italiane e cila duhet të reagojë në mënyrë imediate jo vetëm për shqiptarët por edhe për bashkatdhetarët tanë. Nuk mundet tashmë të mos marrë në konsideratë këtë ngjarje, thjesht sepse ndodhin jashtë vendit tonë. Indiferenca dhe kthimi nga ana tjetër nuk do të ishte gjë tjetër veçse një shenjë dobësie në politikën tonë të jashtme.
Italia duhet të përgjigjet dhe duhet të jetë prezent përpara thirrjeve të tilla për ndihmë” shprehet eurodeputetja.

Modifikuar më Tuesday, 11 June 2019 21:57

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!