Bombat e Bild-it ishin fillimi, koha po sjell për Ramën 3 bomba të reja

E Enjte, 11 July 2019 10:27

Nga Ilir Nikolla

Që pas përfundimit me dhimbje, turp e paciptësi të procesit të manipulimit të pjesëmarrjes në votimet e 30 qershorit, Edi Rama po përpiqet të ruajë një profil të ulët publik. Nuk është fjala se ai është lodhur nga protagonizmi, as se po e lodh vapa, por po sillet si ata vrasësit që përpiqen të justifikohen “çka ndodhur ka ndodhur, s’zhbëhet më” dhe përpiqen ta fshehin kufomën, pa u kujdesur shumë për gjurmët e as për erën e kadavrës që do mbulojë së afërmi gjithë hapësirën publike. Në mendjen e tij prej keqbërësi, Edi Rama mendon se me kalimin e kohës, hyneri do harrohet dhe do të mund të paraqitet sërish në opinionin publik si një politikan normal, njësoj si të tjerët, por tashmë edhe me 61 bashkitë në xhep, si një plaçkë e 30 qershorit, që tashmë i përkasin prej kanunit të kusarit.

Sjellja buron nga bindja se ai e ka aleate kohën, se legjitimiteti i pushtetit të tij do të forcohet nga vjeshta, kur qëndresa opozitare të ketë rënë e kur presidenti i republikës të jetë larguar nga zyra. Hesapet merret vesh se janë bërë pa hanxhinë, janë bërë nga një njeri që mendon ditë e natë të qendrojë në pushtet e që s’mendon asnjë minutë se si të qeverisë njerëzit. Po të ndalej veç një moment e të mendonte edhe për këto punë, do të kuptonte se rritja ekonomike i është përgjysmuar, se qysh tani mungojnë gati 100 milionë euro në bilancin e tatimeve dhe se nga vjeshta do vijë mandata e mos’hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian.

Por një njeri që ka kaluar 6 muajt e parë të këtij viti duke e cilësuar aksionin opozitar si diçka “që s’i bën dëm asfare qeverisë, por Shqipërisë i prish shumë punë”, pra një njeri që e sheh qeverinë si entitet të veçantë që smban asnjë përgjegjësi për ç’i ndodh Shqipërisë, është e tepërt të mendojmë se do të shqetësohet për qeverisjen. Edi Rama do të vijojë të shqetësohet vetëm për zgjatjen e pushtetit të tij (disa thonë se po kërkon të negociojë edhe fatin e pasurisë së tij personale), prandaj edhe është rasti të hetojmë vetëm se ç’do sjellë koha në magjen e kryeministrit.

Siguria kryesore është se do të forcohet izolimi ndërkombëtar i një elite qeverisëse që është provuar se është në ortakëri me krimin e organizuar. Me demaskimin ndërkombëtar të farsës së 30 qershorit dhe forcimit të kritikave edhe nga miqtë personalë të kryeministrit në organizmat ndërkombëtare (në pritje të mandatës finale të ODIHR-it), tashmë Edi Rama do të ketë mbi shpinë, gjithmonë e më tepër edhe damkën e njeriut që s’bën dot zgjedhje. Bomba e tretë që do të sjellë koha për Edi Ramën është kriza ekonomike. Shenjat janë kudo dhe megjithë menefregizmin e një njeriu që s’interesohet për qeverimin, kriza ekonomike do pëlcasë dhe atëhere punët e pabëra të qeverisë do të shndërrohen në revoltë masive kundër kryeqeveritarit.

Izolimi ndërkombëtar, njolla si hajdut votash dhe kriza ekonomike janë plagë të mjaftueshme për të gërryer mbijetesën e një junte. Nëse dalin parashikimet që edhe brenda PS-së, një lëvizje e të pakënaqurve të dalë mbi ujë, atëhere mund të themi se profili i ulët që po ndjek aktualisht Edi Rama s’është strategji, është thjesht një gjendje kome e pakthim pas së cilës do të vijë edhe vdekja juridike e pushtetit të tij.

Modifikuar më E Enjte, 11 July 2019 17:52

1 koment

 • Përgjigju rodric camela

  Kjo është një dëshmi e leximit nga të gjithë, unë jam këtu për të lejuar të gjithë botën të dijë për një njeri që shpëtoi marrëdhënien time dhe ky njeri i madh quhet Dr. IZOYA. Në të vërtetë ai bëri një punë të madhe për mua duke e kthyer ish-dashurën time që më lanë dhe premtoi se kurrë më nuk do të kthehej përsëri tek unë. Me këtë, kam arritur të kuptoj se dhënia e detajeve të Dr. IZOYA për botën do të bëjë shumë të mira për ata që kanë shkatërruar shtëpi apo marrëdhënie për të që t'ju ndihmojë të rregulloni atë marrëdhënie të thyeshme ose martesën tuaj. Mund ta arrini tek adresa e tij e postës elektronike: [email protected]. Merrni kontakt me të dhe shikoni se si problemi juaj do të zgjidhet brenda 24 orëve. Ai gjithashtu specializohet në çështjet e mëposhtme ...
  (1) Ju doni ish tuaj prapa.
  (2) Dua të promovohesh në zyrën tënde.
  (3) Doni që burrat / gratë t'ju ndjekin.
  (4) Ju dëshironi një fëmijë.
  (5) Ju jeni sipërmarrës dhe dëshironi të fitoni kontrata
  (6) Dëshironi që burri juaj të jetë i juaji përgjithmonë
  (7) Ju keni nevojë për ndihmë shpirtërore.
  (8) Ju keni qenë të scammed dhe doni të shërohen paratë e humbur.
  (9) Ndaloni divorcin
  (10) Thirrja e riteve të parave
  (11) Fito zgjedhjet..

  Hënë, 15 July 2019 21:41 komentuar nga rodric camela

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Një pyetje për zonjën Ambasadore”, Xhaferraj: Po topi i gazetës “Bild” për dosjen 339, do vazhdojë të qëndrojë në ajër?

Politikë

“Një pyetje për zonjën Ambasadore”, Xhaferraj: Po topi i gazetës “Bild” për dosjen 339, do vazhdojë të qëndrojë në ajër?

Kryetari i Degës së Partisë Demokratike në Durrës Ferdinand Xhaferraj ka rikthyer edhe njëherë vëmendjen drejt hetimeve për vjedhjen e votave në Durrës dhe Shijak. Xhaferraj i referohet pikërisht dosjes 339...

Ndarja nga jeta e kompozitorit Përparim Tomcini, Luan Rama: Iku njeriu zemërbardhë e miku zemërmirë

Politikë

Ndarja nga jeta e kompozitorit Përparim Tomcini, Luan Rama: Iku njeriu zemërbardhë e miku zemërmirë

Ish deputeti i LSI Luan Rama me anë të një statusi në “Facebook” ka kujtuar ndarjen nga jeta të kompozitorit të njohur dibran Përparim Tomcini. Rama shprehet se sot iku nga...

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Aktualitet

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Babai i vajzës së dhunuar seksualisht nga roja i shkollës, Abaz Doku, dhe tre minorenë, ka qenë sot i pranishëm në protestën e organizuar nga shoqëria civile, kundër dhunës ndaj...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!