“Sistemi rus dhe krahët e hapura të Erdogan”/ Paralajmërimi nga Greqia: Rama provokoi!

Saturday, 20 July 2019 18:29

Vizita e kryeministrit Edi Rama në Turqi dhe takimi me kryeministrin turk Erdogan, ka marrë vëmendjen e mediave greke, që e cilësojnë si një provokim sjelljen e shefit të qeverisë shqiptare.

Një prej mediave që ka këtë qasje është gazeta greke “Tribune”. Teksa raporton mbi vizitën e Ramës në Turqi në një artikull të publikuar këtë të shtunë në versionin online, “Tribune” vë në dukje se, takimi mes dy liderëve ishte “privat”.

Ishte kreu i qeverisë shqiptare, i cili përmes një postimi në Instagram dy ditë më parë, postonte një foto ulur në një tavolinë me Presidentin turk dhe shkruante: “Në mikpritjen e Presidentit Erdogan në rezidencën e tij verore në Marmaris”.

“Vizita u kritikua nga analisti i mirënjohur amerikan, Alon Ben Meir, i cili vuri në dukje se Edi Rama është i vetmi politikan evropian që ‘qëndron në krahët e liderit turk’”, shkruan “Tribune”. Për Alon Ben Meir, Erdogan është një “diktator”.

Gazeta greke kujton se është Greqia e cila monitoron hapësirën ajrore të Republikës së Shqipërisë. Në fund, raporton se takimi me Erdogan ishte një lëvizje provokative nga Rama që vjen, në një kohë kur raportimet në mediat ndërkëmbime flasin për një furnizim të Turqisë nga Rusia me S-400, sistemin mbrojtës ajror rus.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Aktualitet

I njohur për policinë, kush është 26 vjeçari i vrarë në Kavajë

Marjus Ismaili është 26-vjeçari i cili mbeti i vrarë mbrëmjen e sotme në Kavajë, pasi një konflikti banal, nën efektet e alkoolit. I riu rezulton emër i njohur për policinë, pasi...

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

Sport

Interi mbetet "thatë", mesfushori i Barçës bind trajnerin

U mendua se do të largohej në merkaton e janarit për shkak se nuk po luante me Bracelonën por duket se situata e Ivan Rakitiç ka marrë një kthesë pozitive. Futbollisti...

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Globi

Përdhunuesi serial dënohet me 33 burgime të përjetshme

Një përdhunues serial është dënuar me 33 burgime të përjetshme. Joseph McCann përdhunoi mbi 11 gra dhe fëmijë në të gjithë Anglinë. Viktimat e përdhunimit të Joseph McCann ishin të moshës 11...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!