Për Saimir Tahirin u kërkuan 12 vjet, po për Ramën, sa do kërkohen?

Tuesday, 10 September 2019 13:50

Sot prokuroria, në seanceën e radhës, ku është i pandehur ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka kërkur 12 vjet heqje lirie për verën penale që akuzohet. Vepra e Saimir Tahirit nuk është e thjeshtë, si ajo e një shërndarësi të rëndomtë droge, por akuza ndaj tij është: “korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “grup të strukturuar kriminal” në kuadër të dosjes ‘Habilaj’. Të treja këto akuza, pa llogaritur p[rishjen e imazhit të shtetit e shtetarit, jo vetëm shtypi, jo vetëm organet e specializuara që merren me këtë çështje, por edhe publiku i gjerë e di mirë se si funksionoi Saimir Tahiri si ministër i Brendshëm, çfarë ndodhi me trafikun e drogës dhe lidhjet e tij me Habilajt. Sot në gjyq i ka dalë edhe gënjeshtra “që nuk i njoh e nuk i kam ndihmuar Habilajt”, pasi oficerja e policisë B.A, që ka udhëtuar mbi 10 herë me Habilajt, drejt Italisë, kondfirmoi që ata njiheshin shumë mirë me njëri – tjetrin.

Nga e gjithë kjo çështje, pa u zgjatur në hollësira, dihet që ministri i Brendshëm dhe gjithë struktura e policisë kanë notuar në trafikun e drogës dhe burime të sigurta të shërbimeve sekrete tregojnë që edhe vetë kryeministri ka patur dijeni. Dhe përsëri me zor e shkarkoi Saimir Tahirin si ministër. Nuk i mjaftonte informacioni i Shërbimit Sekret, por u desh presioni ndërkombëtar. Për Saimir Tahirin sot Prokuroria ka  kërkuar 12 vjet burg, po për Ramën sa do kërkonte?/55news.al

Modifikuar më E mërkurë, 11 September 2019 09:29

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Politikë

Shëndetësia pre e grabitjes rilindase/ Kërpaçi: Të ndëshkohen përgjegjësit për konceisionin e sterilizimit

Ish- deputetja e LSI, Floida Kërpaçi ka thënë se përgjegjësit për vjedhjen në koncesionin e sterilizimit duhet të ndëshkohen. Kërpaçi i drejton disa pyetje qeverisë lidhur me masat që ishin marrë...

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Aktualitet

Ra në dashuri me prostitutën shqiptare, biznesmeni rrezikon burgun

Një 62-vjeçar nga Belgjika pritet të përgjigjet përpara gjykatës mbi akuzat për trafik dhe shfrytëzim prostitutash. Gjithçka nisi në vitin 2015, kur ai u njoh me prostitutën shqiptare E.R., 37 vjeç. Edhe...

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Aktualitet

Me viza false dërgonin njerëz në SHBA, Kanada dhe Britani, SPAK kap grupin kriminal

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK,  ka regjistruar procedimin penal për një grup personash që akuzohen për “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave”, “Falsifikimi i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!