Meta: Dekreti eshte e drejte vetem e Presidentit ne baze te Kushtetutes

E mërkurë, 11 September 2019 17:59

Presidenti Ilir Meta ka folur në konferencën për shtyp edhe debatin e shumëpërfolur për zhdekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, ku maxhoranca socialiste shpesh ka përgojuar që nuk ekziston termi zhdekretim në aktet që rregullojnë Presidencëm
“Presidenti i Republikës ka respektuar Kushtetutën e Shqipërisë, të gjitha detyrimet ndërkombëtare. Ata që nuk duan të binden sepse i tillë është interesi partiak është problemi i tyre. Jetojmë në shtetin e propagandës dhe në shtetin e së drejtës. Unë respektoj shtetin e së drejtës”, deklaroi Meta.
Por unë a kam të drejtë të nxjerrë dekrete. Dhe a ka të drejtë ti shfuqizoj dekretet që nxjerr. Kuvendi i Shqipërisë a ka të drejtë të nxjerrë ligje. A ka të drejtë që ti kthejë ligjet që nxjerr. Qeveria a ka të drejtë të nxjerrë vendime. A ka të drejtë ti shfuqizojë. Po unë kam të drejtë të nxjerrë një dekret për të shfuqizuar dekretet e mëparshme?
Qeveria a ka të drejtë të nxjerrë një vendim për të shfuqizuar një vendim të mëparshëm. Nëse unë do të bëhesha si shteti i propagandës, do na mjaftonte çështja e Beketit, po të shkojnë njerëzit në Strasburg.

Kjo është një e drejtë kushtetuese e padiskutueshme e Presidentit.

E gjitha kjo është një lojë propagandistike që njerëzit të thonë që ore me të verëtë e ka shkelur Kushtetutën ky Presidenti. Komsioni i Venecias nuk është komision propagande por i ka shërbyer më së miri shtetit të së drejtës.

Jemi me vërtetë shtet parlamentar por nuk duhet të harrojmë që Presidenti është Presidenti i Republikës, dhe si të tillë detyrat janë shumë të ndara, në bazë të të parimit ‘check and balance’-tha Meta.

 

Modifikuar më E mërkurë, 11 September 2019 18:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Jam ekstremist islamik’, shqiptari kërcënon policinë por e pëson keq

Aktualitet

‘Jam ekstremist islamik’, shqiptari kërcënon policinë por e pëson keq

Një 36-vjeçar është arrestuar nga Policia në Itali, pasi u përfshi në një aksident rrugor në Verona. Por sikur të mos mjaftonte kjo, 36-vjeçari është larguar nga vendi i ngjarjes...

Mbetjet e rrezikshme nga Italia, Gjykata lë në burg pronarin e firmës së grumbullimit, zv. kapitenin e tragetit dhe shoferin e furgonit

Aktualitet

Mbetjet e rrezikshme nga Italia, Gjykata lë në burg pronarin e firmës së grumbullimit, zv. kapitenin e tragetit dhe shoferin e furgonit

Gjykata e Vlorës ka dhënë masat e arrestit për 6 të arrestuarit gjatë operacionit ku u kapën mbetjet e rrezikshme në Vlorë. Nga 6 të arrestuarit Gjykata ka vendosur arrest me...

Shënohet viktima e gjashtë nga koronavirusi në Itali, rritet numri i të prekurve

Globi

Shënohet viktima e gjashtë nga koronavirusi në Itali, rritet numri i të prekurve

Është rritur numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Mediat e shtetit fqinj raportojnë se numri i të vdekurve ka shkuar në gjashtë. Ndërrsa frika nga koronavirusi vazhdon rritet, numri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!