Donald Tusk dhe Evropa që iku

Hënë, 21 October 2019 14:58

Qeveria Rama dështoi të marrë hapjen e negociatave në 17-18 tetor, ndërsa Kryeministri Edi Rama ka përjashtuar çdo përgjegjësi të tij dhe ekzekutivit lidhur me vendimin negativ.

Në deklaratat publike, Rama ka fajësuar Francën për veton që i vuri Shqipërisë, ndonëse Presidenti Emmanuel Macron ka deklaruar se shumica e vendeve të BE ishin kundër hapjes së negociatave.

“Nuk pati unanimitet për negociatat! Nuk është faji i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut”, është një pjesë e deklaratës së Presidentit në ikje të Këshillit Europian, Donald Tusk, që është përdorur nga Rama, pas akuzave të opozitës.

Rama ka publikuar në rrjet një fotomontazh të Tusk dhe Kreut të PD-së, Lulzim Basha, i cili akuzon Ramën si përgjegjës për mos-hapjen e negociatave.

“Vendimi për të mos hapur negociatat është dështim i qeverisë shqiptare”, deklaroi Basha.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!