Tritan Shehu: Kryeministri përdor “reformën zgjedhore” si “mbreti lakuriq”..

E Enjte, 24 October 2019 15:38

Nga Tritan Shehu

Kryeministri perdor “reformen zgjedhore” si “mbreti lakuriq”....
Reforma zgjedhore nuk mund te zgjidhe krizen e nuk mund te coje ne zgjedhje te lira e vecuar, ajo mund te jete nje faktor pozitiv vetem po te konsiderohet si nje prej elementeve te paketes per kaperximin e saj.
E tille konsiderohet edhe nga Bundestagu gjerman nje midis 9-10 kushteve, per me teper me tej e aplikuar me sukses ne terren.
Prandaj cdo perpjekje e Rilindjes me Kuvendin e saj 122-she e “pupacesh”, per ta paraqitur ate si nje “deus ex machina” e perdorur si nje “pelhure” per “mbretin”, eshte mashtrim per te fituar kohe.
Shterpe ne keto situata jane dhe diskutimet per sistemet zgjedhore, qe heqin vemendjen nga thelbi i problemeve qe po kalon vendi.
Sic e kam shprehur publikisht une jam per ate system ku roli i qytetarit te jete sa me aktiv ne zgjedhjen e kandidatit, por eshte driteshkurtesi a spekullim barazimi sot i ketij elementi me zgjedhjet e lira, qofte dhe fokusimi aty.
“Reforma zgjedhore” ne vehtevete apo cfaredo sistemi qofte, nuk mund ta demokratizoje kete rregjim autokratik, ky do te ishte se paku nje iluzion bllokues.
Rruga eshte vetem nje, levizje e gjere per te imponuar ato ndryshime pluri dimensionale, qe do te mund te garantojne reforme zgjedhore reale e zgjedhje te lira.

Modifikuar më E Enjte, 24 October 2019 16:43

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“8 Marsi”, ish-deputetja e LSI: Një ditë reflektimi! Nuk jeni vetëm do të vazhdojmë te luftojmë se bashku, kundër diskriminimit

Politikë

“8 Marsi”, ish-deputetja e LSI: Një ditë reflektimi! Nuk jeni vetëm do të vazhdojmë te luftojmë se bashku, kundër diskriminimit

  Ish-deputetja e LSI-së Erisa Xhixho thotë se ky 8 mars duhet të jetë një ditë reflektimi për sa shumë meritojnë dhe sa pak marrin gratë.   Në një postim në “Facebook”, Xhixho...

Emrat që ikin e vijnë nga lista e PS në 7 qarqe

Politikë

Emrat që ikin e vijnë nga lista e PS në 7 qarqe

  Ora 19:30 do ta gjej shtabin elektoral socialist dhe kryesinë e partisë përballë Edi Ramës në finalizimin e listës së kandidatëve për deputetë që do t’i shkojnë KQZ-së. Strategjia e...

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

Politikë

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

  Këtë të hënë Lëvizja Socialiste për Integrim publikoi listat e plota për kandidatët në 12 qarqet e vendit. Në listën e Beratit është edhe deputeti Lefter Maliqi, i cili në...