Basha: 1200 euro rroga për mjekët, 700 për infermierët

E mërkurë, 06 November 2019 19:22

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se kur forca politike që ai drejton të vijë në pushtet, rroga bazë e mjekëve dhe infermierëve do të jetë në shifrat 1200 dhe 700 euro.

Në takimin me të rinjtë e Shkodrës, lideri i opozitës shtoi se Shqipëria do të ndjekë standardin e Kosovës.

“Jemi në emergjencë sa i përket shëndetësisë. Kurrë nuk ka patur kaq pak mjekë dhe infermierë për frymë Shqipëria, të paktën këto 40-50 vite. Pra dhe në kohën e diktaturës ka patur më shumë mjekë për frymë se sa sot. Sot jemi në nivele afrikane sepse mjekët dhe infermierët po emigrojnë drejt Gjermanisë. Ka vetëm një zgjidhje, rritja e pagave të mjekëve dhe infermierëve.

Standardi i parë që do aplikojmë si qeveri do të jetë standardi i Kosovës. Rritja e parë e pagave do jetë 1200 euro për mjekët dhe 700 euro në muaj për infermierët. Kjo do ndalë hemorragjinë, por nuk është zgjidhje sepse sistemi shëndetësor ka nevojë për një reformë totale”, premtoi Basha para të rinjve shkodranë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mësohen vendet ku do të zhvillohen finalet e Ligës së Kombeve, Kosova e pafat

Sport

Mësohen vendet ku do të zhvillohen finalet e Ligës së Kombeve, Kosova e pafat

Është hedhur shorti në Nyon të Zvicrës, ku janë mësuar vendet pritëse të finaleve që do të zhvillohet në kuadër të Ligës së Kombeve. Dardanët dhuruan emocione të mëdha gjatë kualifikueseve...

Thirrjet e presidentit për referendum, Gjata: Qëndresa e Metës e drejtë, ky regjim po shkatërron demokracinë

Politikë

Thirrjet e presidentit për referendum, Gjata: Qëndresa e Metës e drejtë, ky regjim po shkatërron demokracinë

Thirrjet e Presidentit Meta drejtuar popullit shqiptar për një referendum, juristi, Çlirim Gjata i ka vlerësuar si të drejta. Në një lidhje telefonike për “ABC News”, Gjata tha se vendi...

Kush ia bëri këtë? Capital T zbulon çfarë i ndodhi një ditë para se të publikojë këngën

Show-biz

Kush ia bëri këtë? Capital T zbulon çfarë i ndodhi një ditë para se të publikojë këngën

Artisti Capital T do të sjellë nesër projektin e ri muzikor, të titulluar "Akull". Me anë të një njoftimi në Instagram, ai tregoi se ishte shumë i lumtur për këtë këngë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!