Mati, peng i varfërisë, abuzimit të pushtetit, krimit...

Premte, 08 November 2019 16:06

Nga Arjan Lika

Situata në qytetin tonë rëndohet dita ditës.
Ka një degradim të frikshëm të rendit e sigurisë në qytetin tonë. Rastet e krimit janë shtuar. Qytetarët të frikësuar denoncojnë akte kriminale me përdorim armësh dhe përpjekje për rrëmbim personi në qytet. Policia e shtetit në vend që të zbulojë e ndëshkojë autorët e këtyre akteve hesht ose përpiqet “të rregullojë punët” me autorët.

Papunësia ka kapur për fyti çdo familje matjane.

Mungesa e kushteve më minimale jetike detyrojnë qindra të rinj matjanë të largohen nga vatrat e tyre familjare në emigrim.

Gjendja e shkollave është e mjerë. Shërbimet shëndetësore të rënduara nga mungesa e investimeve njerëzore dhe kushteve të qendrave shëndetësore.

Papunësia është mbytëse.

Biznesi vuan nga gjobat e taksat e pushtetit dhe shumë prej tyre janë në prag falimentimi.

Spastrimet politike vazhdojnë dhe lista të tjera qytetarësh që do të hidhen në rrugë po përgatiten.

E gjitha kjo situatë e degraduar në qytetin tonë nuk mund të mbulohet me bojën e fasadave apo mbi stola.

Këshilli Bashkiak monist totalisht nën diktatin politik është kthyer në një noter symbyllur i shkeljes së ligjit, cënimit të pronës publike në favor të klienteve të pushtetit.

Tashmë për çdo qytetar matjanë është e qartë, ky pushtet është në degradim të përditshëm. Asnjë rrugë dalje nuk ka nga kjo situatë përveçse duke rikthyer standartet demokratike të qeverisjes përmes zgjedhjeve të reja të lira e të ndershme.
Qyteti ynë nuk mund të ngelet peng i varfërisë, abuzimit të pushtetit, krimit dhe oligarkëve.

Modifikuar më Premte, 08 November 2019 16:08

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Aktualitet

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Policia në Tivar paraqiti kërkesë për fillimin e procedurave ndaj shtetasit Irfan Domnori, 64-vjeç, nga Shkodra, njofton Drejtoria e Policisë e Malit të Zi, trasnmeton Ulqini Online. Shtetasi nga Shqipëria është dënuar me...

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Sport

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Në mbrëmje, në Shqipëri, Didier Deschamps do të festojë pankinën e 100 si trajner i Francës. E gjithnjë, pa sulmuesin më të mirë francez të historisë së Real Madrid në...

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Aktualitet

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Ndeshja Shqipëri Francë do akoma disa orë të fillojë, por masat e sigurisë në stadiumin “Air Albania” po bëhen gjithmonë e më shtrënguese. Forca të shumta policia po rrethojnë impiantin e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!