Dita e Rinisë/ Demalia: Shqipëria sot në një shkretëtirë politike e kontrolluar nga oligarkia e krimit, në bashkëpunim me liderët e dhjetorit dhe ish…

Diel, 08 December 2019 19:38

Në Ditën Kombëtare të Rinisë, Ilir Demalia thotë se sot, në vend që të jetë ditë karshilliki komunisto-antikomunist, tregohet gjendja infantile “e një shoqërie që jeton me mite gënjeshtrash”.

Në facebook, Demalia shkruan se të tilla shoqëri janë primitive dhe se rezultati i dhjetorit është gjithë poskomunizmi.

ilir demalia

Edhe ato pak vlera qe kishte degraduan deri në rrënim, sa që tashmë, Shqipëria gjendet në nje shkretirë politike e kontrolluar nga oligarkia krimit dhe trafiqeve në bashkëpunim me liderët e dhjetorit dhe ish socialistët e PPSH sot si Rilindje Shallvaresh! Shkretirë institucionale! Shkretitrë e shtetit të së drejtës! Shkretirë demokracie! Shkretirë besimi! Shkretitëre ekonomike!”, shkruan mes të tjerash Demalia.

Postimi i plotë:

Refleksion dhjetori

Sot në vend që të jetë ditë karshilliku komunisto-antikomunist, i cili, në mënyrën si është zhvilluar dhe vazhdon ky “konflikt”, ndërmjet, komunistëve-antikomunist të dhjetorit dhe bashkëpuntorëve të Sigurimit të shpalljes së pluralizmit, ashtu si dhe “antikomunistëve” me kulturë komuniste, tregon gjëndjen infantile të një shoqërie që jeton me mite gënjeshtrash. Të tilla shoqëri janë shoqëri primitive dhe ngelin në batakun e moszhvillimit shoqëror dhe shtetëror si funksionim klanor i shtetit.

Rezultati dhjetorit është gjithë postkokunizmi. Fakti që nuk u ndërtua dot demokraci, shtet i së drejtës, media si pushtet i katërt, shoqëri civile në funksion të civilizimit shoqëror, ku kultura, edukimi, shkollat degraduan në mënyrë të frikshme tregon dhe vlerën e dhjetorit të para 29 vjetëve. Nuk u krijuan dot si mendësi fshataro-komuniste-demo(n)kratike!

Edhe ato pak vlera qe kishte degraduan deri në rrënim, sa që tashmë, Shqipëria gjendet në nje shkretirë politike e kontrolluar nga oligarkia krimit dhe trafiqeve në bashkëpunim me liderët e dhjetorit dhe ish socialistët e PPSH sot si Rilindje Shallvaresh! Shkretirë institucionale! Shkretitrë e shtetit të së drejtës! Shkretirë demokracie! Shkretirë besimi! Shkretitëre ekonomike!

Te mburresh me dhjetorin dhe dhjetoristat që krijuan këtë gjëndje në bashkëpunim me regjimin komunist duke krijuar këtë katraurë kombëtare dhe sociale, do të thotë, që nuk është kuptuar asgjë pse shoqëria dhe shteti shqiptar ndodhet në këtë gjëndje. JShqiptarët janë në këtë gjëndje edhe me kontributin e dhjetoristëve që drejtuan dhjetorin. Fakti që në kryesinë e parë të PD ka pasur shtatë bashkëpuntorë të sigurimit duke filluar nga lideri hero tregon qartë edhe pse jemi këtu.

Te gjithë e dinë! Asnjë nuk flet! Pajtohemi me mitet e rreme për të krijuar mite të reja të rreme në funksion të bandave politike. Ky është dhjetori real sot.

77095162_10221031097628143_5388732914663948288_n

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Ngricat dhe bora, ARRSH informon për dy akset në Veri

Aktualitet

FOTO/ Ngricat dhe bora, ARRSH informon për dy akset në Veri

Autoriteti Rrugor Shqiptar informon lidhur me dy akse në Veri, Kukës- Fushë Arrëz dhe Fushë- Arrëz Pukë duke thënë se qarkullimin vijon normalisht. Pasi këto dy akse ishin problematike për shkak...

FOTO/ Lëkundje të forta tërmeti, 4.5 ballë në Kukës

Aktualitet

FOTO/ Lëkundje të forta tërmeti, 4.5 ballë në Kukës

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak më parë në Kukës. Siç bëhet e ditur lëkundjet kanë qenë 4.5 ballësh.   Epiqendra ka qenë pranë Kurbneshit dhe 26 kilometra larg Kukësit.         © SYRI.net

VIDEO-FOTO/ Bie zjarr në televizionin lokal të Kukësit

Aktualitet

VIDEO-FOTO/ Bie zjarr në televizionin lokal të Kukësit

Një zjarr ka rënë në mesnatë në studiot e televizionit lokal të Kukësit. Siç shkruhet në faqen e televizionit ‘KukësTv’, zjarri ka rënë në orën 00:30 minuta të ditës së sotme. ‘Sot...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!