Tritan Shehu: "Disa aplikime online nuk e fshehin dot tragjizmin e shëndetësisë sonë!

E Enjte, 23 Janar 2020 10:14

Nga Tritan Shehu

Prej kohesh Rama e kjo Qeveri nuk po le rast pa glorifikuar, gati cdo dite, vend e pa vend, implementimin e disa metodave on line…!
Kjo tregon qe vizioni, politikat e saj shendetesore, objektivat, jane thjeshtesuar kaq shume, sa te vjen te qeshesh e te qash njeherazi me ato.
Reforma ne shendetesi nuk jane vetem disa aplikime on line, pa thene ketu se jo pak nga ato mund te jene operative prej vitesh, nuk jane as parkimet ne spitale, qofshin keto dhe fitimprurese per disa, as ndonje lulishte a lyerja e fasadave qe jane detyra te te administrates, as mbyllja e dyerve te spitaleve me zinxhire duke harruar qe spitalet ne cdo vend te botes jane te hapur per publikun, eshte dicka tjeter, shume me e gjere, komplekse, vizionare, politika, te vetmen per te cilen kjo Rilindje nuk flet, nuk e ka ne program e nuk po e realizon dhe as ka per ta realizuar ndonjehere, perkundrazi….
Po keshtu Reforma shendetesore nuk jane as PPP, qe vetem po gryejne edhe ato burime mizerabel financiare te sistemit pa rentabilitet e pa profit per publikun, apo dhe me keq duke shkaterruar edhe terresine funksionale te spitaleve, thermuar ato e vendosur sistemin nen kontrollin e disa monopoleve nacionale private te financuara nga buxheti.
Kjo nuk eshte reforme e as zhvillim, eshte antireforme, rregres e abuzim.

Modifikuar më E Enjte, 23 Janar 2020 10:17

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Aktualitet

Koronavirusi/ Ambasada shqiptare ne Romë: Çfarë po ndodh me njerëzit tanë në Itali

Përhapja e Koronavirusit në disa rajone të Italisë ka sjellë dhe reagimin e ambasadës shqiptare në Romë, e cila përmes një deklarate, ka bërë të ditur se deri më tani, asnjë...

Bernie Sanders fiton Nevadën

Globi

Bernie Sanders fiton Nevadën

 Bernie Sanders fitoi të shtunën zgjedhjet brenda partisë në garën për zyrtarizimin e kandidatit demokrat që do të garojë kundër presidentit Trump në zgjedhjet e nëntorit. Me fitoren në Nevada zoti...

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Aktualitet

EMRAT/Aksioni për “Lojërat e fatit”, gjykata jep masat e sigurisë për të arrestuarit

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme. Gjykata e Tiranës ka dhënë sot masat e sigurisë për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!