E paprecedentë/ Si u denoncua Rama nga KiE në ‘Venecia’ për censurën

E Enjte, 23 Janar 2020 11:31

Teksa komisionet parlamentare po diskutonin për dekretin e presidentit Ilir Meta, i cili ktheu mbrapsht paketën ‘antishpifje’, duke vlerësuar se shkel rëndë ligjet dhe të drejtat, numri dy i PS, Taulant Balla deklaroi sërish se asgjë nuk do të ndryshojë te nisma.

Por teksa ai bënte komentet, nëpër redaksitë e Tiranës u shpërnda një njoftim nga Komisioni i Venecias, ku thuhej se nismat për antishpifjen do të shqyrtohen nga kjo trupë e rëndësishme juridike në pranverë.

Çfarë kishte ndodhur? Kush e kishte çuar çështjen në Komisionin e Venecias? Përse Taulant Balla dhe socialistët kishin ngelur sërish me gisht në gojë? Mbi të gjitha, përse nuk e dinin se u kishte ardhur kjo ‘shuplakë’ e fortë?

Në një lëvizje të paprecedent, ishte vetë Këshilli i Europës, organizata lider në kontinent për të drejtat e njeriut, që e kishte dërguar çështjen për shqyrtim.

 

Më saktë, pikërisht Komiteti Monitorues i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës i ishte drejtuar një trupe që është pjesë e KiE, për të vlerësuar nëse ligjet e Edi Ramës shkelin të drejtat e njeriut dhe bien në kundërshtim me parimet dhe idealet që mbron kjo organizatë.

Kjo goditje e rëndë i bëri edhe më qesharake komentet që u bënë në vijim nga Balla edhe çdo socialist.

Zëri i Amerikës raportoi se nuk e kupton nxitimin e socialistëve për të rrëzuar dekretin, kur çështja ka shkuar në Venecia. Edhe Bashkimi Europian mbështeti sërish nevojën për rishikimin e ligjeve.

Kundër qeverisë ka dalë për ironi edhe OSBE, të cilën e drejton vetë Edi Rama.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Sport

Koronavirus zbraz stadiumet, Juve-Inter pa tifozë: “Me shumë mundësi Serie A me dyer të mbyllura”

Emergjenca Koronavirus është një temë e nxehtë edhe përsa i përket futbollit në Itali. Masat e marra për tu kujdesur për shëndetin e atletëve e tifozëve janë ngjitur në rendin...

Në kërkim të shpresës së humbur...

Politikë

Në kërkim të shpresës së humbur...

Mbi filmin “Shpresa e e humbur”, realizuar nga “The Albanian” dhe shoqata “Shpresa Programme”, Londër Nga Flori Slatina Problemet sociale nuk janë vetëm shqetësim i organeve shtetërore, apo shoqërisë dhe shoqatave jo...

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Politikë

Mafia e mbetjeve/ Si u sekuestruan 18 mijë kg pajisje të rrezikshme në portin italian që po vinin në Shqipëri

Agjencia e Doganave në Ankona në bashkëpunim me Karabinierët, kanë kryer kontrolle të vazhdueshme në kuadër të parandalimit të aktiviteteve të parandalimit të krimit mjedisor, pas të dhënave për eksportin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!