Kërkoi dorëheqjen e Shahinit dhe llogari për AMA-n, ‘ndëshkohet’ kryetarja e komisionit të mediave

E mërkurë, 26 February 2020 15:55

Opozita parlamentare duket se nuk po gjen rehat edhe pse nuk ka mbajtur ndonjë peshë të madhe në skenën politike shqiptare. Burime për “BalkanWeb” bënë me dije se grupi parlamentar demokrat i drejtuar nga Rudina Hajdari ka kërkuar që të shkarkohet kryetarja e komisionit të medias Fatjona Dhimitri.

Në mbledhjen e grupit ka pasur debate të shumta dhe Hajdari e disa deputetë kanë kërkuar largimin e Dhimitrit duke iu referuar qëndrimeve të saj sa i përket zgjedhjes së kryetarit të Autoritetetit të Mediave Audiovizive. Një formë ndëshkimi me sa duket pasi kryetarja e Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik Fatjona Dhimitri i kërkoi pak ditë më parë ministres së Arsimit Besa Shahini të dorëhiqej pas skandalit në shkollën e muzikës në Fier, duke e akuzuar për paaftësi.

Por kërkesa e Hajdarit dhe kolegëve të saj për ta shkarkuar ka të bëjë edhe me procesin e zgjedhjes së kryetarit të ri të Autoritetit të Mediave Audiovizive. Kjo pasi Dhimitri ka kërkuar informacion të hollësishëm për katër kandidatët, duke përfshirë dhe punësimin e tyre aktual për të mos pasur konflikt interesi. Me sa duket grupi demokrat kërkon një kryetare me një qëndrim më të moderuar dhe jo shumë opozitar për të drejtuar komisionin e medias.

E shtata në listën e PD në qarkun e Gjirokastrës, Fatjona Dhimitri, hyri në parlament pas djegies së mandateve nga ana e deputetëve të PD.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Politikë

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Të dashur bashkëAtdhetarë 🇦🇱, 4 Prill, 11 vjet më parë Shqiptarët realizuan një ëndërr shekullore: “i`u bashkuan aleancës më të fuqishme ushtarake të njerëzimit por edhe familjes së vlerave perëndimore”. Sa më...

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Globi

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Sergio Rossi, stilisti i njohur i këpucëve, ka vdekur në moshën 84 vjeçare. Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së stilistit legjendar, i cili themeloi një nga markat më të...

Ja si parashikohet moti sot dhe nesër

Moti

Ja si parashikohet moti sot dhe nesër

Mot i variueshëm parashikohet te jete sot dhe neser, me ere te vrullshme dhe me prani te reshjeve te shiut.motSherbimi Meteorologjik Ushtarak ben me dije se dita e sotme parashikohet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!