'Shqipëria pastron para'/ Eksperti: Këmbanë alarmi! Bëhet me 'bekimin' e qeverisë

Premte, 28 February 2020 16:50

Rikthimi i Shqipërisë në listën gri të Moneyval, do të ndikojë drejtpërdrejtë në imazhin e vendit e për pasojë dhe te investimet. Në një intervistë për RTV Ora, eksperti i ekonomisë Pano Soko thotë se problematikë mbetet fakti se pastrimi i parave bëhet me lejen e qeverisë.

Shqipëria është rikthyer  sërish në listën gri të Moneyval, pas daljes së saj në vitin 2015, për rrezikshmërinë që paraqet për pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit.

Eksperti i ekonomisë, Pano Soko, e cilëson raportin shqetësues për faktin se sipas tij, Moneyval evidenton se pastrimi i parave bëhet me konsensusin e autoriteteve shtetërore.

  “Është këmbanë alarmi sepse renditja në zonën gri janë të gjitha ato vendi ku pastrimi i parave ndodh me lejen e qeverivë”, u shpreh eksperti.
 Edhe rankimi i Shqipërisë në këtë raport, sipas Sakos është shqetësues.

“Nuk është vetëm drejtoria për pastrimin e parave, por një sërë komponentësh duke përfshirë drejtorinë e policisë, drejtoria e tatimeve, drejtoria e doganave. të gjitha këto kanë treguar mefshtësi në menaxhimin e situatës së pastrimit të parave”, shprehet Soko..

Në fund ekperti i ekonomisë deklaron: “Ul besueshmërinë e shtetit shqiptar në sytë e investitorëve, ul kredibilitetin e bankave shqiptare që edhe ky është një problem i madh, i cili ndikon në zgjedhjen e Shqipërisë si destinacion investees”.

Në raportin e publikuar, Moneyval thekson se hetimet ose çështjet ligjore për pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit mbyllen pa dënime, ndërsa nënvizon se shpresat për përmirësimin e situatës mbeten te reforma në drejtësi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Digjet në ecje e sipër një makinë në autostradën Tiranë-Durrës

Kronikë

Digjet në ecje e sipër një makinë në autostradën Tiranë-Durrës

Një makinë ka marrë flakë në ecje e sipër në autostradën Tiranë- Durrës. Mjeti i cili ishte duke udhëtuar nga kryeqyteti në drejtim të Durrësit, është djegur për arsye ende të...

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Politikë

Pirro Ahmetaj:Gëzuar 11 vjetorin e anëtarësimit në aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Të dashur bashkëAtdhetarë 🇦🇱, 4 Prill, 11 vjet më parë Shqiptarët realizuan një ëndërr shekullore: “i`u bashkuan aleancës më të fuqishme ushtarake të njerëzimit por edhe familjes së vlerave perëndimore”. Sa më...

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Globi

Tragjedi në botën e modës, ndahet nga jeta stilisti legjendar i këpucëve. Dyshohet se u infektua me koronavirus

Sergio Rossi, stilisti i njohur i këpucëve, ka vdekur në moshën 84 vjeçare. Nuk dihet ende shkaku i vdekjes së stilistit legjendar, i cili themeloi një nga markat më të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!