Ahmetaj -Ramës/Mjaft me propagandë, ushtro përgjegjësitë shtetërore

E mërkurë, 25 Mars 2020 13:27

Të dashur miq, vellëzër & motra,


Mbrëmë në emisionin "opinion”, shqiptarët (çuditërisht edhe Ministri përgjegjës A. Ahmetaj !!) u konfirmua se, Qeveria, në fakt Udhëheqësi Suprem i Surre(a)lit, ka shpalluar emergjencën e fatëkeqësisë shëndetësore, si dhe paketën e vetë-quajtur “Rama 2”, të kompesimeve sociale ndaj qytetarëve dhe të mbështetjes ndaj biznesit.

Sot, është bërë e njohur se do mbledhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare, por “i gjithëpushtetshmi”, nuk mundet ta linte edhe këtë vendimarje, qoftë edhe si “atribut formal” të një “instrumenti këshillimor por KUSHTETUES gjithësesi”.
Në cilësinë e ekspertit të çështjeve të Sigurisë Kombëtare, dhe megjithëse shumë e vonuar, e përshëndes Kryeministrin për këtë vendimmarje , por po ashtu:
• E inkurajoj që ta kapërecejë paranojën e “Sulltanit të Madhërishēm”, por të ushtrojë përgjegjesitë shtetërore vetëm bazuar në kushtetën dhe ligjet e vendit.

• Po ashtu, i bëj apel, ta lerë “prapagandën cinike me qytetarët” por të garantojë se kompesimet sociale të qytetarëve dhe paketat me lehtësirat dhe mbështetjen ndaj biznesit nuk janë: “nga thesi i dëshirave të Kryeministrit”, por DETYRIME të përcaktuara në nenet 11, 27, 38 dhe 49 të Kushtetutës; neneve 19, 22 dhe 41 të Ligjit nr. 45/2019, “Për mbrojtjen civile”; si dhe nenit 7, pika 4, të Ligjit 15/2016: “Për parndalimin dhe luftimin e infeksioneve dhe mbrojtjen e sëmundeve infektive”. Kaq e thjeshtë!

• Më tej, e inkurajoj që të legjitiomojë përdorimin e Forcave të Armatosura, mbi bazën e neneit 174 të Kushtetutës (pas vendosjes së fatëkeqësive natyrore), si dhe nenit 23 të Ligjit nr. 59/2014: “Mbi pushtetet e drejtimit të FA”. Kaq e thjeshtë!
• Së fundmi, i bëj apel po ashtu, të legjitimojë (në kuvend) brenda max 45 ditesh, të gjitha aktet normative që ka nxjerrë duke keq-përdorur nenin 101 të Kushtetutës.


Përfitoj nga ky rast, të shpreh mirënjohjen për heronjtë tanë: “mjekët, infermierët, policinë e shtetit, ushtarkët, & këdo të angazhar me këtë pandemi vdekje-prurëse”.
Thëne sa më lartë, uroj, lutem dhe besoj fort se, do i`a dalim ta fitojmë betejën me Covid-19 dhe do t`i bashkohemi përpjekjeve të botës së qytetëruar deri në fitoren e luftës me këtë kërcënim për jeten, strandartet e sigurisë, mirëqenien e qytetarëve si & vlerat demokratike të shoqërisë.

Modifikuar më E mërkurë, 25 Mars 2020 15:18

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bundesliga e para, më pas Ligat e tjera, futbolli europian përgatit rikthimin pas Coronavirus

Sport

Bundesliga e para, më pas Ligat e tjera, futbolli europian përgatit rikthimin pas Coronavirus

Mbeten për t’u përcaktuar vetëm afatet kohore, por një gjë është e sigurt: kampionatet do të mbyllen, ashtu si Kupat e Europës sipas vendimit të UEFA-s. Në pritje për të...

“Avuj të çajit me limon e karafila”, Ylli Merja: Ja si të pastroni mushkëritë në shtëpi

Aktualitet

“Avuj të çajit me limon e karafila”, Ylli Merja: Ja si të pastroni mushkëritë në shtëpi

TIRANESpecialisti i bimëve mjekësore, Ylli Merja ka sugjeruar një mënyrë unike për të pastruar mushkëritë në këto kohë të rënduar virozash. Merja propozon avuj të çajit dhe një frymë marrje...

Shpërblimi simbolik për urgjencat e spitaleve rajonale, reagon PD Lezhë: Rama mashtroi publikisht mjekët. Protesta e bluzave të bardha…

Politikë

Shpërblimi simbolik për urgjencat e spitaleve rajonale, reagon PD Lezhë: Rama mashtroi publikisht mjekët. Protesta e bluzave të bardha…

Partia Demokratike në Lezhë ka reaguar pas vendimit të qeverisë që shpërblimi i premtuar për bluzat e bardha në vijën e zjarrit me COVID 19 duket se do të jetë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!