Qëndrimet e maxhorancës rrisin krizën në vend/ Bylykbashi: Të ulen dhe të punojnë për konsensus të vërtetë

Hënë, 11 May 2020 16:17

Ish deputeti i PD Oerd Bylykbashi përmes një lidhje në “Skype” në “Neës 24” deklaroi se Reforma Zgjedhore duhet të bëhet për të gjithë shqiptarët, ndërsa shtoi se nevojitet zgjidhje konkrete.

“PD ka pasur dy kërkesa për Reformën Zgjedhore. PD dëshiron që reforma të mbyllet pa vonesë brenda 31 majit dhe e dyta për cështjet e trajtuara që nuk janë trajtuar nga maxhoranca, ne duam që të shqyrtohen. Maxhoranca ka kërcënuar, se nëse ne nuk biem dakord, ne shkojmë e miratojmë vetëm. Ne si PD duam të jetë e qartë se kush janë qëndrimet e maxhorancës.

Maxhoranca duhet të ulet e të punojë për një konsensus të vërtetë. Kompromisi i janarit kërkon që edhe maxhoranca e opozita të arrijnë një konsensus. Maxhoranca të ulet me ne për shumë ccështje si shit-blerja e votës, goditjen e krimit zgjedhor, depolitizimi i administratës etj. Duhet gjendur zgjidhje konkrete. Kodi  Zgjedhor duhet të jetë i shqiptarëve dhe i partive politike, pasi BE e dëshiron për hapjen e negociatave”, tha Bylykbashi.

Oerd Bylykbashi theksoi më tej se qëndrimet e maxhorancës janë kundër rekomandimeve të OSBE ODIHR-it dhe organizmave ndërkombëtarë.

“Qëndrimet e maxhorancës rrisin krizën në vend. Propozimet tona janë tërësisht në përputhje me OSBE ODIHR. Kjo tregon se maxhoranca nuk do të arrijë në kompromis. Ne propozojmë edhe futjen e teknologjisë në zgjedhje. Votimi elektronik eliminon votimin familjar dhe votimet e emigrantëve në mënyrë të paligjshme.

Eliminon burrokracitë. Vota e shqiptarëve asesi nuk duhet vjedhur. Ata që administrojnë procesin duhet të jenë apolitikë dhe të ruajnë zbatimin e ligjit. Komisionerët nuk duhet të jenë të administratës, pasi kështu është politike”, u shpreh Bylykbashi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!