Sonila Meço:Venecia i dha të drejtë Presidentit për Gjykatën Kushtetuese

Saturday, 30 May 2020 22:20

Misteri i shpresës së ringjallur në pak ditë
Gazetarja Sonila Meço shkruan në Facebook se gjatë 24 orëve të fundit qeveria ka dhënë prova se nuk i intereson integrimi dhe as Europa.

Ajo shprehet se Komisioni i Venecias “kritikon Vetting-un se ka sjellë efekte negative në sistemin gjyqësor, duke lënë vendin pa drejtësi dhe duke i dhënë të drejtë Presidentit të Republikës në qëndrimin për Gjykatën Kushtetuese”. Po ashtu deputetët e PE kanë dënuar shembjen e Teatrit Kombëtar dhe PS-ja po kërkon të përdor reformën zgjedhore për të vjedhur sërish vota. Meço shprehet se këto zhvillime tregojnë sesa larg BE-së është Shqipëria.

Postimi i plotë i Sonila Meços në Facebook:

Në 24 orët e fundit

Komisioni i Venecias kritikon Vetting-un se ka sjellë efekte negative në sistemin gjyqësor, duke lënë vendin pa drejtësi dhe duke i dhënë të drejtë Presidentit të Republikës në qëndrimin për Gjykatën Kushtetuese.
20 eurodeputetë i kërkojnë BE-së dhe Komisionit Europian të mbrojnë vlerat europiane të kërcënuara në Shqipëri me mënyrën si u shemb Teatri Kombëtar duke dënuar hapur atë që ndodhi në 17 Maj.
Nuk gjendet konsensusi për Reformën Zgjedhore 24 orë para përfundimit të afatit. Nuk bihet dakord per “sende t’vogla”: Përdorimi i teknologjisë, mënyra e ankimimit dhe sistemi zgjedhor. Troç, vjedhja e votës dhe mbushja e kutive mbeten në fuqi.
E kuptoni besoj ritmin e përmbushjes së 15 kushteve për hapje negociatash nga vendim-marrësit dhe sa metër kub vullnet kanë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!