PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

E Enjte, 16 July 2020 11:32

 

TIRANE
Referuar raprortit të Freedom House, Partia Agrare Ambientaliste (PAA), paralajmёron mundёsinё e rikthimit tё neo-diktaturёs nga Rama.

Në një deklaratë për mediat, PAA apelon që të rinjtë, shoqëria civile dhe grupet e interesit të unifikohen në qëndrimin kundër modelit të dështuar të Ramaqeveri.

“Ramaqeveri me arrogancën dhe babëzinë me dështimet saj kanë ushqyer: (i) cënimin dhe kufizimin e lirive demokratike; (ii) korrupsionin dhe kapjen e shtetit.

Me rritjen e borxhit nga vendimet e gjykatave ndërkombëtare, Ramaqeveri me papërgjegjshmërinë dhe arrogancën e saj i kanë varfëruar shqiptarët shpirtërisht dhe financiarisht. Në pamundësi për të jetuar të lirë në vendin e tyre shqiptarët po e braktisin Shqipërinë. Reagimi shoqëror anemik ose i munguar.” citohet në deklaratë

Deklarata e plotë:
Partia Agrare Ambientaliste (PAA), paralajmёron mundёsinё e rikthimit tё neo-diktaturёs nga Rama. Shqetësimi bazohet në paralajmërimet e institucioneve ndërkombëtare dhe së fundmi edhe nga raporti i organizatёs Freedom House me qendër në Uashington.

Organizata “Shtëpia e Lirisë” nё raportin e saj shprehet se demokracia në Shqipëri pësoi rënie gjatë vitit 2019, me një risk të lartë të rishfaqjes së krizave politike.

Në këtë raport konstatohet se rënia apo cënimi i lirive politike dhe ekonomike kanë vonuar integrimin në BE, e cila ka bllokuar disa herë hapjen e negociatave me Shqipërinë.

 

Ramaqeveri me arrogancën dhe babëzinë me dështimet saj kanë ushqyer: (i) cënimin dhe kufizimin e lirive demokratike; (ii) korrupsionin dhe kapjen e shtetit.

 

Me rritjen e borxhit nga vendimet e gjykatave ndërkombëtare, Ramaqeveri me papërgjegjshmërinë dhe arrogancën e saj i kanë varfëruar shqiptarët shpirtërisht dhe financiarisht. Në pamundësi për të jetuar të lirë në vendin e tyre shqiptarët po e braktisin Shqipërinë. Reagimi shoqëror anemik ose i munguar.

PAA apelon që të rinjtë, shoqëria civile dhe grupet e interesit të unifikohen në qëndrimin kundër modelit të dështuar të Ramaqeveri. Ky reagim dhe angazhim është një investim publik shumë efektiv për të eleminuar risqet e neo-diktaturave.

Modifikuar më E Enjte, 16 July 2020 12:03

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

Politikë

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

  Në dt. 30.07.2020, mediat Italiane informuan se “falë aftësisë së pilotëve, u shmang tragjedia”, një helikopter i Forcave Ajrore të RSH bëri ulje emergjente në rajonin e Peskarës, Itali. Mbas këtij...

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

Politikë

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

  Nga Petrika MELE, koordinator i LSI-Korçë Varfëri ulëritëse dhe infrastrukturë mesjetare vetëm 1 km larg Korçës! Ujrat e zeza dhe mbetjet urbane janë makthi i përditshëm i banorëve. Mungesa e ujit të pijshëm...

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

Politikë

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

  Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari prej disa ditësh është zhvendosur në Korçë, sipas së cilit është braktisur nga qeveria, nga ku denoncon problemet e shumta që hasin banorët. Këtë...