Panariti:Presidenti, sot është Gjykata Kushtetuese

E Enjte, 16 July 2020 15:31

Panariti: “Mini Schengen”-i Ballkanik mund të mbetet thjesht një “marifet” politik, i bukur vetëm në letër
Për ish-ministrin dhe ish-deputetin e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Edmond Panariti, institucioni i Presidentit të Republikës është sot Gjykata Kushtetuese, e cila vijon të jetë në ngërç që prej nisjes së reformës “së famshme” në drejtësi.

Në këtë kontekst, Panariti thekson se në kushtet kur Gjykata Kushtetuese po mbahet peng, për kapjen e Shtetit.. Presidenti është Gjykata.

“Presidenti, sot është Gjykata Kushtetuese!

Vendi ka thuajse tre vite pa Gjykatë Kushtetuese, periudhë kjo e keqpërdorur qëllimisht për shkelje të rënda të saj me miratim të ligjeve dhe akteve normative thelbësisht antikushtetuese!

Sot po vihet dorë mbi dokumentin themeltar të shtetit!

Mbi shtyllat e demokracisë tonë !

Presidenti është betuar mbi Kushtetutë, për respektimin dhe garantimin e saj!

Në kushtet kur Gjykata Kushtetuese po mbahet peng, për kapjen e Shtetit.. Presidenti është Gjykata!”, deklaron në reagimin e tij ish-ministri Edmond Panariti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kjo është anija që solli vdekjen në Bejrut

Globi

Kjo është anija që solli vdekjen në Bejrut

  Lëndët plasëse që shpërthyen në një depo në Bejrut, duke shkaktuar së paku 100 viktima, janë dërguar atje vite më parë nga një anije mallrash, që ishte konfiskuar, dhe e...

Braimllari denoncon:Hera e tretë që të mbjellat në Korçë dëmtohen nga breshri, fermerët në mëshirë të fatit, asnjë ndihmë nga qeveria

Politikë

Braimllari denoncon:Hera e tretë që të mbjellat në Korçë dëmtohen nga breshri, fermerët në mëshirë të fatit, asnjë ndihmë nga qeveria

  TIRANËSekretari i Përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari deklaron se fermerët e Korçës janë në mëshirë të fatit pa asnjë ndihmë nga qeveria. Duke iu referuar dëmeve të shkaktuara nga breshri...

Manjani thirrje shqiptarëve:Duam demokraci e zgjedhje, apo sundim e nënshtrim?

Politikë

Manjani thirrje shqiptarëve:Duam demokraci e zgjedhje, apo sundim e nënshtrim?

  Duke përdorur shprehjet ”s’bën Luli” apo dhe ”opozita është e dobët”, ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka shënjestruar ata që përdorin këto justifikime për të votuar kryeministrin Edi Rama. ”Dëshiroj gjithashtu...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!