Vangjel Tavo citon Kushtetutën:Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit

Premte, 31 July 2020 12:32

Ish-deputeti i LSI, Vangjel Tavo, ka reaguar lidhur me miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga mazhoranca socialiste, duke cituar Kushtetutën, ku thuhet se “Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit”.

Në një postim në Facebook, Tavo shprehet se “Rama dhe sekti i rilindjes jo vetëm ia kanë mohuar shqiptarëve këta të drejtë por edhe kanë marrë peng të ardhmen evropiane të vendit dhe fëmijëve tanë”.

Më tej, Tavo ka cituar edhe zëdhënësin e Partive Popullore Europiane, Michael Gahler, i cili shprehet se “i takon popullit shqiptar të mbrojnë demokracinë dhe perspektivën e tyre evropiane”.

Postimi i plotë i Tavos

Kushtetuta e Shqipërisë – Neni 2/1
“Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit.”
Sovrani në këtë Republikë është vetëm populli. Ata që ia mohojnë këtë të drejtë janë tiranë. Rama dhe sekti i rilindjes jo vetëm ia kanë mohuar shqiptarëve këta të drejtë por edhe kanë marrë peng të ardhmen evropiane të vendit dhe fëmijëve tanë.
“I takon popullit shqiptar të mbrojnë demokracinë dhe perspektivën e tyre evropiane,” thotë Zëdhënësi i Partive Popullore Europiane, Michael Gahler.
Kjo është Evropa e vërtetë. Evropa është demokraci dhe demokracia të çon në Evropë. I takon popullit shqiptar të mbrojë demokracinë e të rrëzojë tiraninë. Vetëm kështu mund të risjellim shpresën dhe të përmbushim ëndrrën tonë evropiane.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...