Berisha:Ndrikulla moniste ndryshon emrin e bashkise pa pyetur komunitetin!Ne narkoshtet qytetaret nuk kane vlere!

Hënë, 03 August 2020 12:18

Nga Sali Berisha

Ndrikulla moniste ndryshon emrin e bashkise pa pyetur komunitetin!
Ne narkoshtet qytetaret nuk kane vlere!

Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital.

Miq, nuk kam asgje me emrin e ri por denoj ashpersisht ndryshimin e emrit te bashkise njelloj si ne diktature pa nje konsulte te gjere e referendare me komunitetin. sb

Pershendetje Dr. Berisha, ne nje menyre indinjuese dhe te pahijshme Kryetarja e bashkise Ura Vajgurore ne menyre te paprecedente po i ndryshon emrin bashkise e qytetit ne Dimal. kane gjtur nje pirg guresh pa lidhje ne nje kodrine dhe per arsye propagandistike keta injorante sot fyejne historine dhe identitetin sot si qytetare te Ures, prane lumit Osum. Ne nuk jemi e kurre skemi qene prej atyre gureve te asaj kodre qe ca pseudo arkeologe i kane vendosur emrin Dimal?!

Sot, në mënyrë të pahijshme një grup njerëzish të pandërgjegjshëm dhe me kulturë te varfër historike apo enciklopedike, vendosin në mënyrë absurde të ndërrojnë identitetin disa shekullor duke marrë shkas nga arsye politike, dëshira idiote personale kryetarësh. Ndërrimi i papranueshëm i emrit "Ura Vajgurore" me emërtimin e vendodhjes së disa gurëve rrënoja për të cilin në vetvete nuk dihet saktësisht kuptimi, gjeneza historike, morfologjia e varfër formuese e ndërtuese, nga studiues arkeologë që mashtrojnë e shtojnë studime fiktive për arsye personale dhe politike propagandistike përbejnë një precedent të rrezikshëm e shqetësues për të gjithë. Akademia "inegzistente" e shkencave nuk reagon sepse strategjia për të fshirë e manipuluar historinë dhe identitetin i shërben vetëm "Partisë Socialiste" (komuniste) që ka mbledhur me kokrra misri vetëm injorantë dhe idiotë të cilët janë punësuar edhe në administratën bashkiake.

Ndrikulla e bashkisë "Ura Vajgurore" së bashku me këshillin bashkiak,

së pari nuk e kanë marrë miratimin me vota nga populli sepse të gjithë e dimë qe edhe kandidimi i saj si "Kryelavire" për herë të dytë erdhi me një sherr banal brenda "PS" dhe me një zarf të majmë te deputeti i korruptuar B.K. dhe tutori i saj z.Kryeministër, as nuk e kanë miratimin real me vota për të qeverisur bashkinë sepse zgjedhjet e 30 qershorit 2019 ishin të papranueshme dhe të refuzuara në pjesëmarrje;
së dyti nuk ka asnjë kërkesë, ankesë, mospëlqim, studim shkencor apo miratim në çdo lloj niveli e fushe në aspektin social - shoqëror, qytetar e rezidencial, shtetëror, akademik e historik apo infrastrukturor që të bëhen ndryshime të tilla rrënjësore me pasoja indinjuese duke mbushur me zemërim e urrejtje dhe duke shkatërruar vlerat tona egzistenciale deri ne themel apo duke i vënë nje pikëpyetje ekzistencializmit të jetës së paqtë në Urë Vajgurore!

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...