Berisha:Pse hesht Lukashenko i Tiranës në krye të OSBE për zgjedhjet në Biellorusi!

E mërkurë, 12 August 2020 08:24

 

Ish-kryeministri Berisha ka dënuar heshtjen e Edi Ramës në cilësinë e kreut të OSBE-së, lidhjet me zgjedhjet e manipuluara në Biellorusi, duke e quajtur Lukashenkon e Ballkanit.

‘Miq, në një akt të paprecedentë kryesia e OSBE me kryetar Lukashenkon e Ballkanit, Edvin Drogën nuk bën dot një deklaratë për grabitjen e zgjedhjeve nga Lukashenko i Bjellorusisë.

 

Shkaku i heshtjes së Lukashenkos së Ballkanit për krimin e shëmtuar elektoral të Lukashenkos së Bjellorusise qëndron:

1-Në grabitjen e zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare të vitit 2017 nëpërmjet drogës, pushtetit të tij të krimit, bandave kriminale tashmë të dokumentuara dhe publikuara në gazetën gjermane Bild.

2-Lukashenko i Tiranës është i vetmi në historinë e Europës pas rënies së Murit te Berlinit që në vitin 2019 zhvilloi zgjedhje vendore moniste duke dhunuar kështu kushtetutën e vendit, Konventën Europiane të të Drejtave të Njeriut dhe vendimet e Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut për zgjedhjet demokratike.

3-Lukashenko i Ballkanit pasi në procesin e reformës zgjedhore dështoi t’ua besonte administrimin e zgjedhjeve administratës së hiperpolitizuar të narkoshtetit të tij për të grabitur disa mandate në zgjedhjet e ardhshme vendosi si zuzar të shkelmojë marrëveshjen konsensuale të 5 qershorit të vitit 2020 dhe të ndryshojë kushtetutën për të mundur me grabit me ato ndryshime disa mandate, gjë të cilën Lukashenko i Bjellorusisë nuk e bëri.

Për të gjitha këto Lukashenko i Tiranës nuk mund të shqipëronte një fjalë të vetme kritike për Lukashenkon e Bjellorusisë.

Me këtë rast ju bëj thirrje vendeve anëtarë të OSBE të konsiderojnë ndërprerjen e menjëhershme të mandatit të Lukashenkos së Tiranës pasi ai me qëndrimet e tij frymëzon Lukashenkot e tjerë në hapësirën e Organizatës së Sigurisë dhe Bashkëpunimit në Europë dhe ka zhytur këtë organizatë tejet të rëndësishme në krizë të thellë. Sb’

Modifikuar më E mërkurë, 12 August 2020 08:26

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Priten stuhi në gjithë vendin.Paralajmërohen për përmbytje 5 prefektura

Aktualitet

Priten stuhi në gjithë vendin.Paralajmërohen për përmbytje 5 prefektura

  Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) u ka dërguar një shkresë prefekturave Shkodër, Lezhë, Fier, Vlorë dhe Gjirokastër për t’i paralajmëruar se në veriperëndim dhe jug të vendit priten stuhi...

Big Basta këngë për kryeministrin: Rama IK

Politikë

Big Basta këngë për kryeministrin: Rama IK

  Këngëtari Big Basta ka bërë një këngë kundër Edi Ramës. Bashkëshorti i Vesa Lumës, që aktualisht jetojnë në Zelandën e Re, ka sjellë një këngë kundër Edi Ramës. Aty ai...

I shpëtoi helmimit, Navalny përballet me një tjetër sfidë, i bllokohen pasuritë në Rusi

Globi

I shpëtoi helmimit, Navalny përballet me një tjetër sfidë, i bllokohen pasuritë në Rusi

  Lideri opozitar rus, Alexei Navalny pasi ka dalë nga spitali në Berlin është njohur me bllokimin e pasurive në Rusi. Politikani bëri bujë pasi u helmua në Siberi me agjent nervor...