PAA:Totalitarizmi, kërcënim real për Shqiperinë! Reagimi publik paqësor të jetë maksimal

Premte, 14 August 2020 10:15

 

Partia Agrare Ambientaliste ka dalë me një deklaratë, ku thuhet se totalitarizmi është një kërcënim real edhe për Shqipërinë, prandaj dhe reagimi popullor duhet të jetë maksimimal.

Deklarata e PAA-së publikuar nga ish-ministri i PS, Arben Malaj

 

Totalitarizmi është një kërcënim real edhe për Shqipërinë. Simptomat janë të qarta ndaj reagimi publik paqesor duhet të jetë maksimal. Simptomat kryesore janë:
1.Kufizimi apo përkeqësimi i lirive politike dhe ekonomike;
2. Kufizimi dhe shtypja direkt ose indirekt e fjalës së lirë;
3. Përqëndrimi i pushtetit ekonomik dhe politik në më pak duar:
4. Vjedhja dhe manipulimi I zgjedhjeve;
5. Zhvillimi I zgjedhjeve parlamentare dhe vendore pa alternativa konkurruese;
6. Vonimi apo bllokimi qoftë edhe i përkohshëm i ti ardhmes evropiane;
7. Zbehja dhe renia e reagimit dhe angazhimit publik;
8. Vazhdimi i kulturës së pandërshkueshmerisë të hajdutëve të babëzitur dhe me pushtet politik;

9. Përkeqësimi i renditjes së Shqipërisë në indekset ndërkombëtare.

Janë prova të mjaftueshme se vendi ynë ka një rrezik në rritje të sundimit nga liderë arrogantë, dhe të babëzitur.

Liderë që për pushtet absolut korruptohen në mënyrë absolute në kurriz të gjithë shqiptarëve.

Mungesa e angazhimit për reforma të thella demokratike, sociale, ekonomike e politike, perpjekjet manipuluese për të bllokuar reformën zgjedhore për të zgjatur pushtetet e tyre arrogante dhe të babëzitur, janë dëshmia konkrete e tendencave deri totalitariane që po kërcënojnë të ardhmen e shqiptarëve.

Zgjedhjet vendore 2020 dhe zgjedhjet parlamentare 2021, duhet të jenë pika e kthimit e ndërgjegjesimit të popullit shqiptar për ta ndalur çdo tendencë tolitariane në të sotmen dhe të ardhmen e tij.

 

Modifikuar më Premte, 14 August 2020 10:22

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...