Çështja e detit në Hagë, ish-ministrja e LSI: Nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, Rama me dy fytyra

Tuesday, 20 October 2020 20:14

 

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka reaguar në lidhje me marrëveshjen e detit mes Greqisë dhe Shqipërisë, ku çështja do të shkojë në Gjykata e Hagës.

Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ Gjosha theksoi se dërgimi i çështjes së detit në Hagë, pa nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve.

 

Mes të tjerash, Gjosha pohoi se sot qytetarët panë një kryeministër me dy fytyra, që herë sipas saj ushtron presion ndaj Greqisë siç bëri edhe në 2014 dhe herë përulet me nderim ndaj shtetit fqinj.

 

REAGIMI I GJOSHËS
Dërgimi i cështjes së detit në Hagë, nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, duket qartë se fsheh shumë të panjohura dhe një mungesë të theksuar transparence. Përderisa vendet kanë pasur mos dakordësi, do të thotë se bisedime për marrëveshje ka pasur! Pyetja ime për Kryeministrin është: Çfarë është diskutuar për cështjen e detit dhe ku ka çaluar marrëveshja? Besoj që opinioni publik meriton të njihet me të vërtetën!
Sot pamë një Kryeministër me dy fytyra, që herë ushtron presion ndaj Greqisë siç bëri edhe në 2014 dhe herë përulet me nderim ndaj shtetit fqinj. Nuk e di nëse është pozicioni i Ministrit të Jashtëm ky i sotmi, por që realisht tregon një mungesë koherence dhe vazhdimësie në politikën e jashtme.
U mundua të hiqte vëmendjen e çështjes së detit duke folur për Presidentin e Republikës. Por harroi që uli vendin e tij përballë vendit tjetër dhe tregoi edhe njëherë se politika e tij është e lodhur, jo përfaqësuese dhe denigruese për vendin!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shaqiri: Kryeministri në largim e ka shndërruar Shijakun dhe Durrësin si shesh xhirimi për cirkun dhe propagandën e tij

Politikë

Shaqiri: Kryeministri në largim e ka shndërruar Shijakun dhe Durrësin si shesh xhirimi për cirkun dhe propagandën e tij

  Përfaqësuesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim në Durrës, Bahri Shaqiri deklaron se Kryeministri në largim e ka shndërruar Shijakun dhe Durrësin si shesh xhirimi për cirkun dhe propagandën e tij. “Kryeministri...

Pse nuk duhet neglizhuar prezenca ushtarake në Othonoi

Politikë

Pse nuk duhet neglizhuar prezenca ushtarake në Othonoi

  Në disa gazeta greke dhe shqiptare ka qarkulluar lajmi i bujshëm se “qeveria greke po planifikon të vendosë prezencë ushtarake në Othonoi”, ishull që është i njohur si një referencë...

Mediu takim me strukturat në Laprakë: 25 prilli do të ndajë të mirën nga e keqja

Politikë

Mediu takim me strukturat në Laprakë: 25 prilli do të ndajë të mirën nga e keqja

  Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu në fjalën e tij gjatë rakimit me strukturat e PR në Laprakë ku theksoi se 25 Prilli është një datë e rëndësishme, sepse do...