Çlirimi i Shqipërisë/ Ardit Çela homazhe në Berat: Vepra e Dëshmorëve të atdheut e renditi Shqipërinë fituese në Luftën e Dytë Botërore

Diel, 29 November 2020 14:16

 


Drejtuesit politik i Qarkut të Beratit, Ardit Çela ka bërë homazhe në “Varrezat e Dëshmorëve”, në qytet, me rastin e 67-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë.

ardit cela
Përmes një shënimi në facebook, Çela shkruan se kjo datë dhe vepra e Dëshmorëve të atdheut e renditi Shqipërinë si forcë fituese në Luftën e Dytë Botërore.

Po ashtu ai kujtoi edhe kontributin e qarkut të Beratit në kulmimin e kësaj dite të shenjtë për shqiptarët.

“Qarku i Beratit është ndër të parët që u organizua dhe hodh në Luftë kundër pushtuesit. Qarku i Beratit, partizanët e këtij qarku, figurat e ndritura të kësaj zone, familjet patriotike, te rinjte e te rejat, populli i ndershëm, trim e punëtor i këtij qarku kanë një kontribut dhe meritë të padiskutueshme përgjatë LANÇ”, shkruan ndër të tjera Çela.

Postimi i plotë:

Jemi sot ketu, ne emer te LSI, per te shprehur mirenjohjen tone per te gjithe ata qe dhane kontributin e tyre per clirimin e vendit.

Ne sot perulemi me nderim te thelle perpara Deshmoreve dhe heronjve te vendit, perulemi perpara vepres se tyre te ndritur, perulemi perpara sakrifices se tyre sublime.

Data 29 Nentor eshte nje date e shenjte per ne, eshte nje date e shenjtë per Shqiperine dhe per shqiptaret. 29 Nentori eshte nje date e shenjte per historine tone kombetare. Eshte kjo date qe e renditi Shqiperine ne anen e duhur te historise. Eshte kjo date dhe vepra e Deshmorëve të atdheut qe e renditi Shqiperine si force fituese ne Luften e Dyte Boterore.

Do ta kujtojme gjithnje kete dite me respekt dhe mirenjohje te thelle.

Qarku i Beratit është ndër të parët që u organizua dhe hodh në Luftë kundër pushtuesit. Qarku i Beratit, partizanët e këtij qarku, figurat e ndritura të kësaj zone, familjet patriotike, te rinjte e te rejat, populli i ndershëm, trim e punëtor i këtij qarku kanë një kontribut dhe meritë të padiskutueshme përgjatë LANÇ.

Ne jemi krenar për përkatësinë tonë.

Jemi Krenar për Historinë tonë.

Lavdi Luftes Antifashiste Nacional Çlirimtare.

Lavdi Deshmoreve te Atdheut

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

Politikë

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

    Fryma është ajo që krijon numrin më të madh të mandateve. Nëse një listë e vetme do t’i jepte fitore maksimale opozitës, ju mendoni që Edi Rama do të shkelte...

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

Politikë

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

  Kryetraja e Lëvizjes Socialosite për integrim Monika Kryemadhi duke folur në një intevsuitë për neps 24 deklaroi se “Edi Rama dhe Rilindja më 25 prill duhet të ikin”. “Dhe çdo deputet...

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

Politikë

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

  Floida Kërpaçi, kryetare e LRI-së, e ftuar në ‘PolitiKon’ nga Alfred Lela në ‘RTV Ora’, u shpreh se LSI është parti e të rinjve se është themeluar duke u mbështetur...