Berisha: “Spastrimi etnik nga Çubrilloviçi shqipfolës vazhdon!”

Hënë, 30 November 2020 14:16

 

Nga Sali Berisha –

Nga viti që erdhi në pushtet, me zbatimin e politikave të Çubrilloviçit, Edvin Kristaq Zografi bis, sipas Eurostat, ka larguar nga Shqipëria 420 000 shqiptarë, prej të cilëve 220 000 mijë kërkuan azil politik në Gjermani dhe vendet e tjera anëtare të BE.

 

Ai parakalon dhe del përpara çdo vendi tjetër në botë dhe renditet edhe vetë para Asadit të Sirisë. Vetëm në vitin 2018, sipas zyrës federale të statistikave të Gjermanisë, nga Shqipëria shkuan në këtë vend 1 130 mjekë, pra aq sa janë diplomuar në katër vite mjekë tek ne.

Në zbatim të kësaj politike, Zografi Bis:

1- Vret çdo minutë, çdo orë, çdo ditë shpresën e shqiptarëve;

2- Në 7 vite ky shpresëvrasës, jo vetëm që nuk rriti, por për shkak të inflacionit uli me 15% rrogat e shqiptarëve. Shtatë vite më parë, rrogat në Shqipëri ishin më të larta se sa në Bullgari, Rumani, Serbi, Maqedoninë e Veriut, Bosnjë, Malin e Zi dhe Kosovë, kurse sot Shqipëria ka rrogën mesatare më të ulët në rajon. Sot mjeku, imfermierja, polici, ushtaraku në Kosovë marrin rroga dy herë më të larta se në Shqipëri.

3 – Në 7 vite ky shpresëvrasës ka investuar në të gjitha rrethet e veriut të marra së bashku, pra në tre qarqe, më pak se sa ka investuar në rrethin e Tepelenës. Ndaj dhe shpërngulja masive e shqiptarëve është nga zonat veriore dhe verilindore të vendit.

4 – Në 7 vite, ky shpresëvrasës ka investuar në rrugë, shkolla, qendra shëndetësore, shërbime, ferma, ujësjellesa të Shqipërisë rurale, 30 përqind më pak se sa në qytetin e Durrësit për të ndarë paratë me Gjushin. Ai rrënoi me shpejtësi sistemin e kujdesit shëndetësor, arsimor dhe të shërbimeve në tërësi.

5 – Vetëm në një vit sipas statistikës zyrtare, ky shpresëvrasës arrestoi 38 mijë qytetarë shqiptarë, si asnjë vend tjetër në botë. Vetëm për faturat e energjisë, pra për çështje civile, si në asnjë vend tjetër në planet u arrestuan 22 mijë shqiptarë dhe mijëra e mijëra të tjerë për faturat e ujit dhe shkaqe të tjera civile.

6 – Në këto 7 vite, ai shkatërroi shtetin ligjor, sigurinë juridike, sistemin e drejtësisë, i zëvendësoi me narko-shtetin e parë dhe të vetëm në historinë e Europës. Shqipërinë e shndërroi në vendin e karteleve të drogës, qendrën operacionale të krimit të organizuar ndërkombëtar, vendin më të korruptuar në Europë dhe njerin prej më të korruptuarve në botë! Për të gjitha këto dhe shkaqe të tjera, Edvin Kristaq Zografi ka spastruar nga Shqipëria më shumë qytetarë se sa luftrat civile në Siri apo Afganistan dhe Irak.

Çdo shqiptar që e ndjen veten të detyruar ndaj këtij vendi duhet të ngrihet me të gjithë guximin për të shporrur një minutë e më parë, monstrën kombëtare, Edvin Kristaq Tradhtari.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

Politikë

Kryemadhi: Fryma krijon numrin më të madh të mandateve

    Fryma është ajo që krijon numrin më të madh të mandateve. Nëse një listë e vetme do t’i jepte fitore maksimale opozitës, ju mendoni që Edi Rama do të shkelte...

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

Politikë

Kryemadhi: Edi Rama ta harrojë mundësinë e bashkëpunimit me LSI-në

  Kryetraja e Lëvizjes Socialosite për integrim Monika Kryemadhi duke folur në një intevsuitë për neps 24 deklaroi se “Edi Rama dhe Rilindja më 25 prill duhet të ikin”. “Dhe çdo deputet...

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

Politikë

Floida Kërpaçi: LSI është parti e të rinjve

  Floida Kërpaçi, kryetare e LRI-së, e ftuar në ‘PolitiKon’ nga Alfred Lela në ‘RTV Ora’, u shpreh se LSI është parti e të rinjve se është themeluar duke u mbështetur...