“Mbështetje të plotë për fermerët”/ Kryemadhi: Do investohen 200 mln euro në vit për të ulur kostot e imputeve bujqësore dhe naftës

Tuesday, 23 February 2021 08:58

 


Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi thotë se do të ofrojnë mbështetje të plotë për fermerët. Në një videomesazh, ajo thotë se Bujqësia, blegtoria, agropërpunimi janë sektorë kryesorë ekonomik që sjellin cilësi jete, mirëqenie dhe vende pune.


Kryemadhi premton se kur të vijnë në pushtet, do të investojnë Rreth 200 milionë Euro ne vit për te ulur kostot e imputeve bujqësore dhe naftës.

“Gjysma e shqiptareve jetojmë me bujqësi. Shume prej tyre janë ne kufijtë e mbijetesës. Ndërkohe qe shqiptaret shpenzojnë rreth 80 % të të ardhurave te tyre për ushqim. Ndërkohe qe sigurojnë me prodhimin vendas rreth 30 % te nevojave për ushqime.

Me planin tone, kjo situate do te ndryshoje.

Fermerët shqiptare do te mbështeten drejtpërdrejte për te rritur prodhimin. Rreth 200 milionë Euro ne vit do te investohen për fermerët për te ulur kostot e imputeve bujqësore dhe naftës, do te mbështeten për njësi prodhimi. Mbështetje direket do te ketë për çdo te imët apo gjedh te lindur dhe te therur, për çdo zog dhe shpend për mish, qe shqiptaret te ushqehen me prodhimet Made in Albania, e jo t’i ushqeje bota.

Do te vendosim TVSH ) % në gjithë zinxhirin e prodhimit dhe do te mbrojmë prodhimin vendas, qe shqiptaret te hane me mire e me lire.

Do te mbështesim industrinë ushqimore dhe do te hapim qindra vende pune. Ne e mbajmë fjalën”, thotë Kryemadhi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

Politikë

Kandidati i LSI-së, Lefter Maliqi: Në Berat fitojmë 5 me 2

  Këtë të hënë Lëvizja Socialiste për Integrim publikoi listat e plota për kandidatët në 12 qarqet e vendit. Në listën e Beratit është edhe deputeti Lefter Maliqi, i cili në...

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

Politikë

Genc Pollo ironi me kandidimin e Çomos për deputete të PS-së, kujton vargjet e njohura të Nolit

  Përfshirja e shefes së Infektivit Najada Como në listat për deputete të Partisë Socialiste, ka sjellë reagime të shumë. E mes këtyre reagimeve është dhe ai i ish-deputetit të Partisë Demokratike...

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

Kronikë

Aksidenti i frikshëm me dy viktima, njëri prej tyre punonte oficer burgjesh, ishte nisur për në…

  Një oficer i burgut të Peqinit ka humbur jetën në aksidentin tragjik që ndodhi mëngjesin e sotëm në Rrogozhinë. Tre automjete u përfshinë në aksident, duke u përplasur kokë më...