Mediat kosovare: Vuçiç i drejtohet Edi Ramës me shumë dashuri

E Enjte, 29 July 2021 11:15

 

 

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç renditi edhe njëherë arsyet në Forumin e Shkupit për rëndësinë e Mini Shengenit dhe të mirat që do të sjellë ai për vendet që do të bëhen pjesë e tij.

Kreu i shtetit serb vlerësoi bisedimet me liderët e tjerë rajonalë dhe theksoi nevojën për të parë nga e ardhmja për t’u lënë diçka brezave të ardhshëm.

 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sikurse edhe liderët tjerë kosovarë, vazhdojnë ta refuzojnë këtë inciativë, duke thënë se integrimi evropian nuk ka alternatië.

 

“Qëndrimet tona për idenë e Novi Sadit, të ashtuquajtur ‘Minishengen’, tashmë janë të njohura. Kjo iniciativë nuk e ka miratimin tonë”, kanë thënë nga Zyra e Kryeministrit në lidhje me këtë

 

Kurse gazeta kosovare, Express, thekson se ajo që ka rënë në sy, ka qenë mënyra se si Vuçiç iu është referuar kryeministrit të Maqedonisë dhe atij të Shqipërisë.

Teksa Zaevit i ka thënë vetëm zyrtarisht, “i nderuar kryetar i Qeverisë”, Ramën, Vuciçi e ka quajtur mik të dashur e të nderuar.

“I nderuar kryetar i qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev, miku im i dashur e i nderuar, z.Rama, të nderuar mysafirë”, tha Vuciç

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Politikë

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Dje ,Ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur bashkebisedimin me qytetarët dhe anëtarët e PD-së, ku e gjithe salla e priti me mjaft entuziazem dhe  brohoriste me te madhe emrin e doktorit...

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

Aktualitet

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

  Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti janë ndjerë në orët e para të mëngjesit të sotëm.   Sipas Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja e parë ka qenë në orën 04:19 minuta të...

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

Aktualitet

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

  Rreth 700 refugjatë afganë kanë mbërritur deri tani në Shqipëri, që prej 27 gushtit kur mbërriti grupi i parë. Disa prej tyre, ish zyrtarë të qeverisë së rrëzuar në Afganistan...