‘Nuk më jepni leksione në anglisht! Kam udhëhequr reformën më të madhe në historinë e Shqipërisë’

E mërkurë, 11 May 2022 12:12

 

Kryeministri Edi Rama deliroi në konferencën e tij për shtyp. Në një fjalim të gjatë dhe me përgjigjet alla-Fidel Kastro, ai u mundua ta maskonte me fjalë atë që ishte sulmi më i rëndë ndaj drejtësisë në vend.

Në një presion të hapur, Rama orientoi SPAK-un dhe drejtësinë e kë duhet të hetojnë, duke mos kërkuar për asnjë moment që të hetohet qeveria e tij, e cilësuar si qeveria më e korruptuar në planet.

Ai u lëshoi një sfidë të hapur ndërkombëtarëve, kur u tha se: “Mua nuk më jep askush leksione për ndërhyrjen në drejtësi, as shqip dhe as anglisht, as frëngjisht," përsëriti Rama disa herë.

 

Të gjithë atyre që thonë se reformën në drejtësi e kanë bërë të huajt, Rama tha se atë e ka bërë vetëm ai.

 

Rama deliroi duke thënë se kjo është reforma më e madhe në historinë e Shqipërisë. Paradoksalisht e tha këtë teksa shfrynte kundër kësaj drejtësie, duke thënë se ajo po kap vetëm cironka me dinamit.

“Unë kam udhëhequr reformën më të madhe në historinë e Shqipërisë: reformën në drejtësi. Të cilën e kemi bërë ne, më mbështetjen e pakursyer të SHBA. Po të mos donim ne dhe po të isha unë në gjatësi vale me liderët e tjerë të politikës shqiptare, ta harroni se do ndodhte kjo. Harrojeni se do ndodhte kjo. Nuk na e bënin dot me detyrim”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

Politikë

Peka: Ramës iu kërkua të 'azilohet' në Presidencë dhe të zëvendësohet nga Veliaj

  Gazetari Çim Peka deklaroi në emisionin 'Task Force' me Sonila Meçon në Syri Tv se kryeministrit Rama i është kërkuar të shkojë në Presidencë dhe të azilohet përfundimisht, dhe vëndin...

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

Aktualitet

Pagesat e drejtpërdrejta te klientët, çelësi i suksesit për SIGAL UNIQA-n

  Shpeshherë dëgjojmë për qytetarë që ankohen për kompanitë e sigurimeve. Dikush pretendon për mospagim e dikush tjetër për pagim jo konform dëmit të pësuar. SIGAL UNIQA ka qënë iniciatore e...

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

Politikë

Aurel Bylykbashi: Duhen bashkuar muskujt kundër kësaj diktature

  Ish-drejtuesi i PD në Elbasan, Aurel Bylykbashi, ka qënë ditën e djeshme në protestën e zhvilluar në të gjitha komisariatet e vendit kundër vrasjes së të riut brenda në komisariatin...