Kurti i përgjigjet “flakë për flakë” Ramës/ “Draftin t’ia prezantojë Beogradit”

Tuesday, 13 June 2023 13:14


Në një konferencë për shtyp, Kurti u shpreh se nuk e vë në dyshim se drafti i shkruar nga kryeministri Rama është i mirë, por i propozon që këtë draft ta prezantojë në Beograd për shqiptarët në Medvegjë, Preshevë dhe Bujanoc dhe jo në Berlin për serbët. 

Në Ohër jam vetofruar për shkruarjen e draftit, por me atë rast kam kërkuar të ketë rakordim për parimet bazë. Nuk mund të ballafaqojmë letra dhe tekste ku nuk kemi rakordim, debat dhe frymë.

Nuk kam dyshim se Rama beson se propozimi i tij është i mirë dhe duke qenë kështu atëherë krejt ca propozoj është që Rama këtë draft për pakicat t’ia prezantojë Serbisë në takimin e radhës të 'Ballkanit të Hapur' për shqiptarët në Medvegjë, Preshevë dhe Bujanoc. Nëse mendon se është i mirë ta bëjë për shqiptarët në Medvegjë, Preshevë dhe Bujanoc. Në vend që të propozohet për serbët në Berlin, t’ia propozjë Beogadit për shqiptarët”, tha Kurti.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...