Arrestimi i liderit të opozitës shqiptare/ Vicky Hartzler: Askush nuk duhet të arrestohet pa fakte dhe pa akuzë

Premte, 23 February 2024 20:01

E ftuar ditën e sotme në ‘Syri Televizion’,  ish-kongresmenia republikane, Vicky Hartzler, ka komentuar situatën aktuale të opozitës në Shqipëri, dhe u ndal konkretisht tek vendimi i arrestit të shtëpisë ndaj liderit opozitar Sali Berisha.

Hartzler u shpreh se asksuh nuk duhet të burgoset pa pasur fakte apo prova konkrete dhe se është mjaft e shqetësuar lidhur me mënyrën se si qeveria shqiptare po e trajton këtë çështje.

 

Biseda në studio: 

Vicky Hartzler: 'Besoj se askush nuk duhet të burgoset, qoftë edhe në banesë pa u ngritur akuza apo pa pasur fakte dhe prova derisa të dalë vendimi prerë i gjykatës. Pra duhet të nxirren në pah këto fakte dhe të meret një vendim. 

Pyetje: Duket se fushata mes Biden dhe zotit Trump ka probleme, dhe për këtë të fundit proceset gjyqësore po tentohet të mos kandidojë Zoti Trump? Pra kur kjo ndodh në Amerikë a duhet të shpresojnë shqiptarët për diçka ndryshe në vendin e tyre?

Vicky Hartzler: Edhe unë jam e shqetësuar me atë që po i ndodh Zotit Trump dhe me akuzat që janë ngritur kundër tij, të cilat për mua janë të pabaza dhe duket sikur janë qepur për t’i mbyllur gojën sepse ai përbën një kërcënim politik për Biden dhe në të kaluarën vendi ynë nuk është sjellur kurrë kështu, nuk ka ngritur akuza kundër dikujt vetëm për qëllime të dëmtimit politik apofinanciar.

Është një situatë shqetësuese, por prap besoj se ka ende shpresë për Shqipërinë, ndërsa ajo që po ndodh në SHBA them se do të ndryshohet pasi populli amerikan nuk e mbështet këtë që po zhvillohet

Unë do të inkurajoja popullin shqiptar që të qëndrojnë të fortë dhe të mos marin asnjë formë dhe vendim për t’ju mbyllur gojën atyre që duan të shprehin mendimin e lirë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...