PACE pezullon Azerbajxhanin deri në lirimin e të burgosurve politikë/ Pollo: Shqipëria ka në burg liderin e opozitës, por Evropa hesht

Hënë, 08 Prill 2024 19:10

PACE pezullon Azerbajxhanin deri në lirimin e të burgosurve politikë/
Genc Pollo: Shqipëria ka në burg liderin e opozitës po Evropa raporton përparim në standardet demokratike

Në një komunikim në Twitter në lidhje me pezullimin e delegacionit të Azerbajxhanit nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PACE), derisa regjimi të lirojë të burgosurit politikë, Genc Pollo shkruan se Shqipëria është në të njëjtat kushte, por burokratët evropianë raportojnë vetëm progres. 

 

"Më duhet të marr përgjegjësinë si ish-anëtar i PACE (Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës) për votën time "pro" në favor të anëtarësimit të Azerbajxhanit në Këshillin e Evropës në qershor 2000.

Në atë kohë, pjesa më e madhe supozonin se demokracia liberale (klasike në rastin tim) do të ishte e ardhmja e Evropës madje më gjerë, ndoshta e botës.
Megjithatë, ka të burgosur politikë (sipas përkufizimit ndërkombëtar të termit) më afër Strasburgut (dhe për këtë çështje me Brukselin).

Në Shqipëri kemi dy prej tyre që nga viti 2023: Beleri, kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës dhe Berisha kreu i opozitës (në radhë kronologjike)
Akuzat ndaj tyre janë të rreme, provat janë farsë dhe procesi ligjor është gjithçka tjeetër përveçse i drejtë dhe i ndershëm.
Megjithatë, Komisioni Evropian, OSBE, së bashku me Këshillin e Evropës vazhdojnë të heshtin, madje vazhdojnë të raportojnë progres të përgjithshëm në Shqipëri (Athina bën pak zhurmë pasi Beleri është gjithashtu shtetas grek)"

ImageImage

 
 
Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...