Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Saturday, 27 Prill 2024 15:04

Nga Tritan Shehu:


Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.
Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe e 17 Kombetare e kesaj fushe kaq te gjere e tejet te rendesishme te shkencave mjekesore.
Spikasin se paku kater elemente gjate ketyre punimeve te sukseseshme:
1- Nje pjesemarje shume e gjere e specialisteve te vendit tone te kesaj fushe, si dhe te specialiteteve te aferta apo te ndervarura nga Anestezi-Reanimacioni.
2- Nje pjesemarje po e gjere nderkombetare e niveleve te larta shkencore, e personaliteteve e kolegeve nga Rajoni, Europa, vende te tjera me kapacitete te medha ne sistemen shendetesor, universitar, kerkimin shkencor etj.
3- Niveli i larte shkencor e profesional i referimeve e paraqitjeve te shumta, i diskutimeve interesante, qe karakterizojne kete Konference me nivel te larte.
4- Paraqitja e ndryshimeve statuore te kesaj Shoqate, per ta bere ate edhe me shume pro aktive ne zhvillimet pozitive te te ardhmes se kesaj fushe te mjekesise. Po keshtu per kete qellim per zgjerimin e bashkepunimit me shoqatat e tjera si motra e institucionet e ndryshme te nevojeshme.
Gjithashtu i rendesishem konsiderohet dhe qendrimi aktiv i Shoqates ne diskutimin profesional per te verteten e komplikacioneve a veshtiresive te mundeshme mjekesore para antareve te saj, nxjerrjen e konkluzioneve zhvilluese per te ardhmen prej tyre.
Pergezimet e falenderimet me te mira atyre qe kontribuan me pasjon e vullnet ne suksesin e kesaj Konference, referuesve dinjitoze e te gjithe pjesmaresve te nderuar.

Modifikuar më Saturday, 27 Prill 2024 15:06
Login to post comments

Lajmet e fundit

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

Sport

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

      Shqipëria luan këtë të hënën ndoshta ndeshjen më të rëndësishme të historisë së saj. Kuqezinjtë përballen në Euro 2024 në sfidën e tretë në grup me Spanjën e kualifikuar, duke...

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Sport

Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Ky është Europian rekordesh për shqiptarët.   Kur ishte menduar se si zakonisht, rekordin për konsumin e birrave do e shënonin anglezët apo skocezët, panorama ka ndryshuar.     Sipas gazetës gjermane, Waltroper Zeitung, kampionët...

Ekspertja: Pse SPAK nuk ndjek paranë e kompanive që ka hetuar, pse nuk bllokon ‘5D’

Politikë

Ekspertja: Pse SPAK nuk ndjek paranë e kompanive që ka hetuar, pse nuk bllokon ‘5D’

  Ekspertja e ekonomisë, Brisida Shehaj ka folur në lidhje me skandalin e inceneratorëve se kush pritet të digjet tani. Gjatë bisedës, Shehaj tha se SPAK nuk po ndjek paranë e kompanive...