5 prioritetet e PL/ Vasili: Shembull vizioni e patriotizmi që shpëton Shqipërinë nga narko-qeverisja

Diel, 23 June 2024 20:52
 
 

Deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili ka bërë publike 5 prioritetet e PL. 

Me anë të një statusi në rrjetin e tij social Facebook, Vasili thekson se keto prioritete janë si një shembull vizioni e patriotizmi që shpëton Shqipërinë nga narko-qeverisja.

 
 

POSTIMI I PLOTË:

Pese prioritetet e Partise se Lirise, shembull vizioni dhe patriotizmi, qe shpeton Shqiperine nga narkoqeverisja!

Shpesh programet e partive priren drejt bllofeve elektorale per terheqje te castit te votave dhe me pabesine e ardhjes ne pushtet ku programet e premtimet zhduken krejt.

Pese prioritetet e Partise se Lirise jane nje shembull unikal i nje programi qe projekton Shqiperine per dhjetvjeçare dhe jo per fushaten elektorale te radhes.

Vizioni afatgjate eshte cilesia themelore e pese prioriteteve dhe objektivi per 4 milion shqiptare eshte deshmia e padiskutueshme e ketij vizioni.

Pese prioritete qe fusin Shqiperine e dale nga shinat dhe qe funksionon si Narkoshtet ne shinat e nje ekonomie te qendrueshme, qe i jep frymemarrje dhe hapesire bisnesit te ndershem dhe qe shfrytezon pasurite, natyren dhe cdo rezurs qe vendi ka dhe qe mjaftojne per te ndertuar nje Shqiperi krejt ndryshe, te pasur dhe te begatë.

Pese prioritet nxjerrin Shqiperine nga ngerci i nje ekonomie te asfiksuar ku pastrohen para' me miliarda euro, qe bazohet te ndertimi dhe asgjeson eksportet, bujqesine dhe shpopullon vendin ne menyre dramatike.

Prioriteti i zgjidhjes se krizes fondamentale asaj te shpopullimit dhe objektivi 4 milion shqiptare plus brenda 20 viteve, jane pa as me te voglin dyshim me nje efekt qe zgjat se paku dhjetra vjet.

Nje Shqiperi me nje demografi te tille 4 milioneshe do te perballonte me se miri cdo sfide qe dhjetvjecaret do te vendosnin perpara shqiptareve.

Prioriteti ne bujqesi eshte rivalorizimi themelor i saj dhe me perspektive per dhjetra vjet, i nje pasurie kaq te madhe, kaq te çmuar dhe kaq strategjike per Shqiperine dhe ekonomine e  demografine saj.

Prioriteti i trajtimit te pensionisteve eshte nje mesazh, qe kalon ne dhjetvjecarë sepse jo vetem zgjidh mjerimin e brezave aktualë te pensionisteve, por eshte nje garanci madhore per te gjithe shqiptaret qe do te punojne ne Shqiperi, por edhe do te garancine qe do te moshohen dhe pensionohen ne menyre dinjitoze.

Prioriteti i arsimit eshte projektimi madhor i fuqise se edukimit, qe i ben brezat te perballojne ne dhjetra vjet zhvillimet dhe ndryshimet e pritshme te profilit ekonomiko shoqeror e teknologjik te vendit ne raport me boten qe na rrethon, si i tille eshte e qarte qe efekti i tij shtrihet ne dhjetvjeçare.

Prioriteti i rikthimit ne fuqi eksportuese eshte rivalorizimi madhor dhe shumedimensional i pasurise se terrenit, te asaj minerare, klimatike e natyrore te Shqiperise, qe perfaqsojne garanci shume te medha, solide dhe te patjetersueshme per te ardhmen e vendit.

 
 
Login to post comments

Lajmet e fundit

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Globi

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Tre ditë para fillimit të Lojërave Olimpike, ministri i Brendshëm i Francës përshëndeti forcat e rendit siç tha ai “për punën e tyre të palodhur”. Ai tha se përkushtimi i oficerëve...

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

Politikë

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

  Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi është paraqitur në SPAK. Paraqitja e tij në SPAK vjen pasi Prokuroria e Posaçme ka nisur hetimet për vrasjen e Aleks...

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

Aktualitet

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

  Një aksion i policisë të dielën zbuloi mallra kontrabandë në biznesin e fushës së kozmetikës, “Global Cosmetics & Distribution”. Policia njoftoi se në ambientet e biznesit në Tiranë janë gjetur rreth...